شنبه 22 مرداد
نسخه آزمایشی
1401/04/06

کشف ۹۳ قلم داروهای غیر مجاز و مخدر از عطاری های اراک در ۳ ماه نخست ۱۴۰۱

کشف ۹۳ قلم داروهای غیر مجاز و مخدر از عطاری های اراک در ۳ ماه نخست ۱۴۰۱

رئیس اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو اراک گفت: طی ۳ ماه نخست ۱۴۰۱ از عرضه کنندگان داروهای گیاهی و عطاری ها در سطح استان مرکزی ۹۳ قلم داروهای غیر مجاز و مخدر به ارزش ۱۳۰ میلیون ریال کشف و ضبط شد.

به گزارش ایفدانا و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو،دکتر مریم خدایی رئیس اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو اراک بیان کرد: بازرسی های وِیژه و به صورت مستمر از عرضه کنندگان داروهای گیاهی و عطاری ها در سه ماه نخست سال انجام شد.

وی ادامه داد: در مجموع 21 مورد بازرسی از این مراکز ۷۷ قلم داروی غیر مجاز به ارزش ۴۰ میلیون ریال و ۱۶ قلم داروی مخدر به ارزش ۹۰ میلیون ریال کشف و ضبط شد و  ۶ واحد عطاری با دستور مرجع قضایی پلمب شدند.

دکتر خدایی افزود: در این بازرسی ها که به صورت سر زده انجام گرفت، اصالت و سلامت کالا و دارا بودن تاییدیه سازمان غذا و دارو تحت عنوان سیب سلامت ، عدم عرضه فراورده های گیاهی و دارویی و مخدر، رعایت اصول توزیع و بهداشتی واحد عرضه کننده و عدم دخالت واحد در امر درمان مورد بازرسی و نظارت قرار گرفته و با واحدین متخلف برخوردهای مناسب قانونی صورت گرفت.

رئیس اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل ادامه داد: هدف از این بازرسی ها بهبود سطح فنی واحدهای عرضه کننده در ارائه خدمات و کنترل و جلوگیری از توزیع فراورده های دارویی به منظور جلوگیری از بروز عوارض دارویی حاصل از مصرف خودسرانه فراورده های داروی و گیاهی است.

وی ادامه داد:عرضه دارو و مواد غیر بهداشتی توسط عطاریها از جمله مواردی است که به شدت با آن برخورد خواهد شد چرا که سلامت مصرف کنندگان را با تهدیدات جدی مواجه خواهد شد.

رئیس اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل در پایان از مردم خواست هنگام خرید از عطاری ها به سلامت محصول و خصوصا مجوز های بهداشتی آن توجه کافی را داشته باشند.

شناسه خبر : 19469
امتیاز شما برای این خبر: