پنجشنبه 09 تیر
نسخه آزمایشی
1401/03/18

تولید انسولین گلارژین برای اولین بار از سلول در کشور/ ظرفیت خطوط تولیدی داروی ‌کشور برای صادرات به روسیه/زمینه مساعد همکاری ایران و روسیه در تبادل اطلاعات حوزه دارو

تولید انسولین گلارژین برای اولین بار از سلول در کشور/ ظرفیت خطوط تولیدی داروی ‌کشور برای صادرات به روسیه/زمینه مساعد همکاری ایران و روسیه در تبادل اطلاعات حوزه دارو

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه ظرفیت خطوط دارویی کشور برای افزایش تولید وجود دارد، گفت: انسولین گلارژین برای اولین بار از سلول در کشور تولید می‌شود که توانایی تامین نیاز داخلی را پایان سال و متعاقب آن صادرات را نیز دارد.

به گزارش ایفدانا، دکتر بهرام دارایی در دیدار با معاون وزیر بهداشت روسیه و هیئت همراه، اظهار کرد: آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو از ۵۰ سال قبل فعال بوده و وظیفه آن ابلاغ قوانین به ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی و نظارت بر ۴۰۰ آزمایشگاه خصوصی غذا و دارو در سراسر کشور است.

وی افزود: سازمان غذاودارو روی ۳۰۰ کارخانه و شرکت داروسازی و تامین کننده دارو نظارت مستقیم دارد که نزدیک ۵۰ میلیارد عدد دارو در سال تولید می‌کنند، همچنین بیش از ۲۰۰۰ شرکت در حوزه خدمات و تجهیزات پزشکی فعال هستند

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: ما نزدیک ۳۰ مولکول داروی بیولوژیک تولید می‌کنیم، چند روز قبل از یکی از شرکت های داروسازی بازدید کردیم که برای اولین بار در حال تولید انسولین گلارژین از سلول است و می‌تواند تمام نیاز کشور را به تنهایی تامین کند، همچنین قلم‌های انسولین را نیز در داخل کشور تولید می‌کنیم.


وی ادامه داد: یکی از شرکت های ما برای اولین بار کپسول‌های استنشاقی خشک را تولید کرد که  از فناوری بالایی برخوردار است و کنترل دز این داروها بسیار حساس و به سختی صورت می‌گیرد و ما موفق به تولید آن شدیم.

دکتر دارایی با اشاره به اینکه تولیدات اخیر دارویی با استاندارد gmp مخصوصاً در مورد انسولین صورت می گیرد، عنوان کرد: ما می‌توانیم تبادلاتی باهم داشته باشیم و این خدمات با توجه به نیازمندی های شما قابل ارائه است.


به گفته وی  سازمان غذا و دارو نظارت های مستقیمی بر تولید غذا و قوانین و سیاستگذاری تولید آن دارد که می‌تواند همزمان نیازمندی‌های جمهوری اسلامی و روسیه را در حوزه غذاهای انسانی و حیوانی تامین کند.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای که در سال ۲۰۱۶ بین دو کشور در خصوص شرکت های داروسازی و همکاری بین آنها به امضا رسیده است، گفت: امیدواریم بتوانیم قراردادهای مرتبط را عملیاتی کنیم و از حد کاغذ و تفاهم نامه آنها را خارج کرده و اثر آنها را در بازار هر دو کشور ببینیم.

 رییس سازمان غذاودارو با بیان اینکه نمی‌توان به قول و قرار غربی‌ها در مورد تامین دارو اعتماد داشت، گفت: فکر می‌کنم روابط دو طرف ما می تواند پایدار و طولانی مدت باشد و نگرانی از بدعهدی غربی ها در آن جایی نداشته باشد، اراده روسای جمهور دو کشور در دیدار اخیر نشان داد که ما به‌عنوان مدیران عملیاتی دو کشور باید به سرعت بتوانیم این اراده را به مرحله عمل در بیاوریم.


وی با اشاره به اولویت‌های زمینه دیدار مسئولان دارویی دو کشور ایران و روسیه اظهار کردثبت دارو به صورت مشترک، ایجاد مسیر عبور سریع "فست ترک" در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی،برگزاری کارگاه برای آشنایی بیشتر قوانین و مقررات هر کشور در حوزه دارو، ایجاد پارک های فناوری مشترک برای سرمایه گذاری بخش خصوصی، نزدیک کردن شرکت های ایرانی و روسی و تفاهم فرهنگی، انتقال فناوری از هر دو طرف، روش های حفظ امنیت پرونده های ایرانی و روسی در پروسه ثبت و یافتن راههای مطمئن برای انتقال پول در قبال صادرات و واردات در دستور کار قرار گیرد.


علاقمندی وافر صنعت داروسازی روسیه برای همکاری با ایران و تبادل اطلاعات

در ادامه گلاگولف سرگی ولادیمیروویچ، معاون وزیر بهداشت روسیه با ابراز خرسندی از توافقات ماه آوریل دو کشور در خصوص تبادل اطلاعات در بخش رگولاتوری گفت: خوشحالیم که این تفاهم‌نامه به مرحله اجرا رسیده است و همچنین تبادل تشدید اطلاعات در این زمینه بین دو طرفه روسیه و ایران شروع شده است.


وی افزود: امروز هدف ما این است که با الزامات رگولاتوری جمهوری اسلامی ایران آشنایی عمیقی داشته باشیم، ما نیز الزامات رگولاتوری کشور روسیه را شرح خواهیم داد به نظر من آشنایی با اصول الزامات جزء کلیدی مربوط به ورود به بازار دارویی یک کشور محسوب می شود.


وی تصریح کرد: مایلیم تعاملات مان را در حوزه آزمایشگاه‌های مرجع افزایش دهیم. دوستان ایرانی ما این امکان را داشتند که از آزمایشگاه های کارشناسی وزارت بهداشت روسیه بازدید داشته باشند و برای من هم بسیار جالب است که روسیه با توانمندی های آزمایشگاه ایران آشنا شود. همچنین مشتاقانه و بی‌صبرانه منتظر دیدار سایت های تولیدی کشور ایران هستیم، تولیدات برخی از این شرکت‌ها در روسیه به ثبت رسیده است.


 
معاون وزیر بهداشت روسیه عنوان کرد: نماینده ۳۰ شرکت دارویی روسیه ما را در این هیات همراهی می‌کنند، در این بین شرکت‌هایی وجود دارند که بسیار علاقه مند هستند که همکاری فعالی با شرکت های جمهوری اسلامی ایران داشته و در تلاش هستند که ارتباطات خود را با طرفین ایرانی گسترش دهند، البته این هم امیدوار کننده است که در مجموع باید بگویم زمانی که این هیئت را تدارک دیدیم صنعت ما بسیار علاقمندی وافری را برای همکاری با ایران نشان می دادند

وی خاطرنشان کرد: الزاماتی که در قالب اتحادیه اوراسیایی مطرح می شود به ساخت داروهای جدید و همچنین تولیدات مشترک دارویی کمک می‌کند، مطمئن هستم که هم طرف ایرانی و هم طرف روسی مولکول های جدید برای "داروی مِتون" دارند، ثبت اقلام دارویی که در روسیه انجام شده است، همکاری بین آزمایشگاه ها که در خصوص تبادل اطلاعات در خصوص نتایج کنترل هایی که انجام شده است از اهمیت  بالایی برای ما برخودار است و در پایان باید درمورد انجام تعاملات مالی بین دو طرف با استفاده از ارزهای ملی تصمیم‌گیری شود.

لازم به ذکر است که در ادامه این دیدار هیات روسی از قسمت های مختلف آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو بازدید کردند.
 

شناسه خبر : 19435
امتیاز شما برای این خبر: