پنجشنبه 09 تیر
نسخه آزمایشی
1401/02/30

خودکفایی ایران در تولید ۵۰۰ قلم کالای تجهیزات پزشکی

خودکفایی ایران در تولید ۵۰۰ قلم کالای تجهیزات پزشکی

مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: ایران تاکنون در تولید و ساخت ۵۰۰ قلم از کالاها در حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی به خودکفایی رسیده است

گزارش ایفدانا و به نقل از خبرگزاری ایرنا، روح‌ الله مزینانی روز پنجشنبه در آیین افتتاح نمایشگاه ملی دستاوردهای فستیوال سلامت در محل شهرک فناوری صنایع غذایی و بیوتکنولوژی شمال شرق افزود: هزار و ۶۰۰ قلم کالایی که در حوزه تجهیزات پزشکی در کشور تولید می‌شود، چهار نوع است که از این تعداد در ۵۰۰ قلم کالا کاملا بی‌نیاز و خودکفا هستیم و واردات این اقلام ممنوع شده است.

وی بیان کرد: گروه دوم از تجهیزات پزشکی شامل کالاهایی می‌شود که علم تولید آن در کشور وجود دارد، اما کشور از فناوری لازم در این خصوص برخوردار نیست، لذا ناگزیر به واردات بخشی از آن است.

مزینانی اظهار داشت: گروه سوم از تجهیزات پزشکی شامل اقلامی است که سهم واردات آن در کشور بیشتر از تولید آن بوده و گروه چهارم نیز شامل تجهیزات پزشکی وارداتی می‌شود.

مدیر کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی گفت: تاکنون ۱۰۰ هزار قلم کالا از ملزومات و اقلام پزشکی قیمت‌گذاری و در سایت مربوط به آن بارگذاری شده است.

وی بیان کرد: اکنون میزان نوآوری‌ها در حوزه تجهیزات پزشکی کشور به بیش از هفت هزار فهرست کالایی در رشته های مختلف علمی می رسد، از این تعداد ۳۶۰ هزار کالا آی.آر.سی (کد محصولات دارویی و فرآورده های حوزه سلامت) هستند.

مزینانی ادامه داد: هم اینک سالانه ۱.۵ میلیارد دلار برای واردات تجهیزات پزشکی هزینه شده و حدود ۷۰۰ میلیون دلار نیز صرف تولید تجهیزات پزشکی تولید داخل می‌شود.

مدیر کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی گفت: راهی جز رسیدن به خودکفایی در تولید تجهیزات پزشکی نداریم، در این راستا دریافت مجوز برای تولید تجهیزات پزشکی به شدت تسهیل شده  و حمایتهای ویژه‌ای نیز از شرکتهای دانش بنیان می‌شود که نیازمند تلاش بیشتر برای ساخت آن ابزار است.

شناسه خبر : 19397
امتیاز شما برای این خبر: