سه شنبه 03 خرداد
نسخه آزمایشی
1401/01/17

اهتمام سازمان غذا و دارو برای تامین داروی بیماران خاص/ برخی کمبودهای مقطعی جهانی است

اهتمام سازمان غذا و دارو برای تامین داروی بیماران خاص/ برخی کمبودهای مقطعی جهانی است

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم بیشترین ارز برای تامین داروی بیماران تالاسمی تخصیص یافته است، از اهتمام سازمان غذا و دارو برای تامین داروی بیماران خاص و تحویل آن درب منزل در سال جاری خبر داد.

به گزارش ایفدانا، دکتر بهرام دارایی درخصوص کمبود داروی برخی از بیماران خاص اظهار کرد: 400 هزار بیمار خاص در کشور داریم که اقدامات مناسبی به منظور تامین داروی آنها در دست انجام است.

وی افزود: با دستور رئیس جمهور برای اولین بار داروی بیماران SMA را در سال جاری تهیه خواهیم کرد، در مورد داروی بیماران تالاسمی نیز در این دولت بیشترین ارز برای تامین داروی این بیماران تخصیص یافته و علیرغم اینکه پنج تولیدکننده داخلی این داروهای را تولید می کنند اما واردات داروهای برند نیز حدالمقدور در دستور کار قرار دارد.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تامین داروی برخی بیماران در دنیا با محدودیت‌هایی مواجه است، گفت: تولید برخی داروها تنها در یک یا دو کشور صورت می گیرد و میزان تقاضا نیز برای دارویی در برهه های مختلف افزایش یابد بنابراین برخی کمبودها جهانی است. موضوع کمبود برخی از داروها در تمامی کشورهای دنیا وجود دارد؛ چنانچه در سال گذشته کمبودهای دارویی در امریکا به ۹۰۰ قلم رسیده بود.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته سال انتقال دولت بود و نقصانی در مورد تامین ارز و به تبع آن برخی کمبودها اتفاق افتاد، در سازمان غذا و دارو در سال جاری تمام تلاشمان را می‌کنیم تا علاوه بر تامین مناسب داروی بیماران خاص برای اولین بار داروی مصرفی آن ها را درب منزل تحویل دهیم./

شناسه خبر : 19282
امتیاز شما برای این خبر: