پنجشنبه 09 تیر
نسخه آزمایشی
1401/01/17
گشت‌های نوروزی به گزا؛

448مورد بازرسی و کشف151 قلم کالای غیرمجاز و پلمپ دو عطاری در تهران

448مورد بازرسی  و کشف151 قلم کالای غیرمجاز و پلمپ دو عطاری در تهران

بازرسان معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، طبق برنامه ریزی صورت گرفته جهت رصد فعالیت تمامی واحدهای تحت پوشش در ایام نوروز، از تاریخ 26 اسفند ماه سال 1400 تا سیزدهم فروردین ماه سال جاری، 448 بازرسی از داروخانه های شبانه روزی و روزانه، سطوح عرضه و کارخانجات فرآورده های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی بهداشتی و عطاری ها انجام دادند.

به گزارش ایفدانا و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه شهید بهشتی،  بازدید از داروخانه ها عرضه کالای قاچاق یا تاریخ گذشته مشاهده نگردید اما دخالت افراد فاقد صلاحیت علمی و فنی در تحویل دارو به بیماران با 37 مورد در صدر تخلفات بود و پس از آن ارائه و فروش دارو در غیاب مسئول فنی با 31 مورد در ردیف دوم قرار داشت. پانزده مورد تعطیلی داروخانه روزانه در روزهای غیر تعطیل، بیست و هفت مورد عدم حضور مسئول فنی، چهار مورد عدم رعایت تعرفه اقلام دارویی و‌گرانفروشی و دو مورد عدم همکاری با بازرسین معاونت از سایر تخلفات داروخانه های تحت پوشش بود.

همچنین بازرسان واحد نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل از بیست و ششم اسفند سال 1400 تا 15 فروردین سال جاری 35 بازرسی ویژه نوروز از عطاری ها انجام دادند و 25 عطاری متخلف شناسایی شد. در این بازرسی ها 138 قلم کالای غیر مجاز از قبیل داروی متادون، داروهای قاچاق و دست ساز تقلبی کشف و به محل معاونت غذا و دارو منتقل گردید و دو عطاری به دلیل نگهداری و عرضه حجم بالای متادون، با حضور نماینده پلیس اماکن پلمب شد.  

ارزش تقریبی کالاهای کشف شده از عطاری ها یک میلیارد و چهارصد میلیون ریال تخمین زده شد.

بازرسان اداره نظارت و ارزیابی فرآورده های خوراکی، آشامیدنی و آرایشی بهداشتی معاونت غذا و دارو و شبکه های بهداشتی تحت پوشش نیز 112 بازدید از کارخانجات و کارگاه های تولید فرآورده خوراکی، آشامیدنی و آرایشی بهداشتی، 55 بازدید از سطوح عرضه محصولات  آرایشی و بهداشتی و 32 بازدید از سطوح عرضه مواد غذایی انجام دادند که تنها در یک مورد سیزده قلم فرآورده آرایشی و بهداشتی تاریخ گذشته به ارزش تقریبی 75 میلیون ریال کشف و در محل معدوم شد.

مرکز اطلاع رسانی و رسیدگی به شکایات مواد غذایی و آرایشی بهداشتی معاونت غذا و دارو هم در ایام نوروز 80 مورد شکایت از شهروندان دریافت نمود که 38 مورد از شکایات در حوزه نظارتی این معاونت بود و اقدامات لازم انجام گرفت و بقیه شکایات واصله به دانشگاه های علوم پزشکی مرتبط ارجاع داده شد.

پرونده تمامی تخلفات مشاهده شده در بازدیدها، جهت بررسی لازم و ارجاع به مراجع قضایی در دستور کار قرار دارد.

شناسه خبر : 19280
امتیاز شما برای این خبر: