سه شنبه 03 خرداد
نسخه آزمایشی
1401/01/10

توزیع کنترل‌شده شیرخشک‌های رژیمی و متابولیک برای جلوگیری از قاچاق معکوس

توزیع کنترل‌شده شیرخشک‌های رژیمی و متابولیک برای جلوگیری از قاچاق معکوس

مشاور رسانه‌ای رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه شیرخشک‌های رژیمی و متابولیک مشمول دریافت ارز ترجیحی هستند، گفت: به منظور جلوگیری از قاچاق معکوس این فراورده‌ها، توزیع آن به صورت کنترل‌شده و هدفمند صورت می‌گیرد.

دکتر سجاد اسماعیلی در گفت و گو با ایفدانا با بیان این مطلب گفت: کمبود مقطعی برخی فرآورده های سلامت محور در کشور به دلیل تاخیر در تامین ارز مورد نیاز و یا عدم مرغوبیت ارز تامین شده به وجود می آید. در سال جدید امیدواریم با ساماندهی تامین ارز ترجیحی و افزایش بهره وری در تخصیص آن، بتوانیم تامین پایدار داشته باشیم و چالش های موجود به حداقل برسد. 

وی افزود: با توجه به اینکه شیرخشک های رژیمی و متابولیک با ارز ترجیحی تامین می شوند، به دلیل اختلاف زیاد قیمت آن با بازار آزاد، انگیزه ای برای قاچاق معکوس این فراورده‌ها و خروج از زنجیره رسمی وجود دارد که به همین دلیل برای نظارت بیشتر، توزیع به صورت کنترل شده صورت می گیرد.

مشاور رسانه ای رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه سامانه تیتک ابزار این سازمان برای کنترل و نظارت توزیع است، خاطرنشان کرد: تمامی شرکت‌های توزیع و داروخانه‌های عرضه کننده این فرآورده‌ها موظف به ثبت اطلاعات بیمار در سامانه هستند که باعث به حداقل رسیدن امکان خروج شیرخشک از زنجیره تامین شود.

شناسه خبر : 19270
امتیاز شما برای این خبر: