پنجشنبه 09 تیر
نسخه آزمایشی
1401/01/17
کارشناس مديریت دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول :

قارچ های خودرو سمی و کُشنده هستند

قارچ های خودرو سمی و کُشنده هستند

کارشناس مديریت دارویی دانشگاه علوم پزشکی دزفول بیان کرد: مصرف خوراکی قارچ های خودرو و سمی در بیشتر موارد عوارض نارسایی کبد و بستری شدن در بیمارستان ها را به دنبال داشته و در برخی موراد نیز منجر به فوت شده است.

به گزارش ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو،الناز بهروز،اظهار داشت: در شش ماه اول سال 1400، 797 نفر از هموطنانمان در اثر مسمومیت با قارچ سمی به بیمارستان ها مراجعه کرده اند که نشان دهنده تعداد بالای قربانیان و شایع بودن این مسمومیت در کشور می باشد.
 
دکتر بهروز افزود:شناسايی انواع خوراكي قارچ از انواع سمي تنها بر اساس خصوصيات ظاهري مانند شكل، رنگ، بو، قوام و مزه مشكل بوده و فقط توسط متخصصان و كارشناسان مجرب قارچ شناسي و گياه شناسي امكان پذير است.
 
وی ادامه داد: برخي از روش ها و معيارهاي سنتي مثل تغيير رنگ قاشق نقره در اثر تماس با قارچ يا وجود حشرات در اطراف قارچ و محل رويش قارچ معيار علمی و صحيحی براي تشخيص عدم سميت قارچ در همه موارد نيست.
 
وی گفت: مصرف قارچ ها توسط پرندگان و ساير جانوران اهلي و وحشي نشان دهنده غيرسمی بودن قارچ براي انسان نمی باشد.
 
دکتر الناز بهروز افزود: از مصرف قارچ های خودرو به خصوص قارچهایی که در کنار تنه درختان، به ویژه درختان خشک می رویند و يا قارچ های فله ای جمع آوری شده توسط افراد بومی خودداری نموده و برای حفظ سلامت خود و خانواده تان تنها قارچ را از مراكز مجاز و در بسته بندی های دارای مجوز خریداری و مصرف نمائيد.
 
وی تأکید کرد:برخی از سموم موجود در قارچ های سمی، مقاوم به گرما بوده و فرآيندهای آماده سازی غذا اعم از كباب كردن، آب پز كردن، سرخ كردن و بخار پز كردن قادر به تخريب كامل مواد سمی موجود در آن نمی باشد.
 
وی در خاتمه در خصوص اقدامات عملی برای مسمومین با قارچ سمی توصیه کرد:انتقال سريع بيمار مسموم به يک مركز درمانی تخصصی مسموميت ها امكان درمان موفقيت آميز را افزايش می دهد و هرگونه تأخير در اين امر سبب افزايش احتمال شكست درمان و حتي مرگ بيمار می شود. در صورت امكان نمونه باقی مانده قارچ مصرف شده توسط بيمار را برای شناسايی كادر پزشكی در بيمارستان به همراه داشته باشيد.شناسه خبر : 19228
امتیاز شما برای این خبر: