پنجشنبه 09 تیر
نسخه آزمایشی
1400/12/24
کارشناس مديریت دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول:

در مصرف مواد شوینده بیشتر دقت کنیم

در مصرف مواد شوینده بیشتر دقت کنیم

کارشناس مديریت دارویی دانشگاه علوم پزشکی دزفول اعلام کرد:طبق آمارهای کشوری سالیانه در ایام پایان سال و نوروز تعدادی از هموطنان در اثر مسمومیت با مواد شوینده جان خود را از دست می دهند.

به گزارش ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو،الناز بهروز،اظهار داشت: پیش از شروع تعطیلات نوروز، بر اساس سنتی قدیمی، نظافت و شستشوی خانه ها آغاز می شود و در سال جاری با توجه به همه گیری بیماری کرونا در کشور اهمیت شستشو و ضدعفونی محیط زندگی و محل کار دوچندان شده است.
 
دکتر بهروز گفت:در هنگام استفاده از مواد شيميايی و فرآورده های شوينده و پاک كننده پنجره ها را باز كنيد تا هوا به خوبی در محيط جريان داشته باشد.
 
وی تأکید کرد: از مخلوط کردن مواد شيميايی مانند جوهر نمک با فرآورده های سفيد كننده جداً خودداری كنيد چون بخارات و گازهای تولیدشده بسيار سمی و کشنده است.
 
دکتر بهروز افزود:پس از مصرف مواد شوينده، سفيدكننده، جرم بر و لوله بازكن در محيط های در بسته و كوچک مانند دستشويی و حمام به هيچ عنوان توقف نكنيد چرا كه گازهای توليد شده در اين محيط های بدون تهويه مناسب، سمی است.
 
وی افزود:برای استفاده از مواد شيميايی حتماً از وسايل محافظت كننده مانند دستكش بلند، كفش نفوذ ناپذير، لباس آستين بلند، شلوار بلند و جوراب استفاده شود.
 
وی یادآور شد:محصولات شيميايی و شوينده، نفت، بنزين و داروها را هميشه در ظرف اصلی آن نگهداری كنيد. هيچگاه اين فرآورده ها را در ظرف مواد خوراكی مثل بطری نوشابه نگهداری نكنيد.
 
وی افزود:در صورت بلع موادی مثل اسيدها و قلياها هرگز بيمار را وادار به استفراغ نكنيد چون اين كار می‌تواند سبب وخيم شدن وضع بيمار می شود.
 
وی در خاتمه به شهروندان گرامی بخصوص افرادی که با مواد شوینده سروکار دارند توصیه کرد: از مواد شوینده مرغوب و مورد تأیید سازمان استاندارد و همچنین سازمان غذا و دارو استفاده شود و با استفاده از محصولات قاچاق و زیرزمینی بدون استاندارد سلامتی خود و خانواده مان را مورد تهدید قرار ندهیم.
 شناسه خبر : 19221
امتیاز شما برای این خبر: