سه شنبه 03 خرداد
نسخه آزمایشی
1400/12/15

ارز ترجیحی کمکی به رشد و پویایی صنعت دارو نکرد/یارانه دارو باید به دست مصرف کننده اصلی و بیمار برسد

ارز ترجیحی کمکی به رشد و پویایی صنعت دارو نکرد/یارانه دارو باید به دست مصرف کننده اصلی و بیمار برسد

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: ارز ترجیحی کمکی به رشد و پویایی صنعت دارو نکرد و دارو به موقع به دست مردم نرسید.

 
به گزارش ایفدانا و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، دکتر بهرام دارایی با اشاره به اینکه دارو یکی از مهمترین اجزای چرخه درمان است، اظهار کرد: در همه کشور‌های دنیا سعی می‌کنند تا با روش‌های حمایتی همانند استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای آن را برای مردم سهل الوصول کنند.
 
وی افزود: در کشور ما ساز و کار‌های مختلفی وجود دارد تا در چرخه درمان، دارو را راحت‌تر و با قیمت مناسب‌تر به دست مردم برسانند، ارز ترجیحی به هر علتی که بنا نهاده شد کمکی به رشد و پویایی صنعت دارو نکرد و دارو خیلی مناسب و به موقع به دست مردم نرسید.
 
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: ما سال‌هاست که با نحوه تأمین و توزیع دارو مشکل داریم، با اینکه مقادیر متنابهی ارز به عنوان یارانه در این خصوص اختصاص می‌دهیم؛ لفظ یارانه خیلی خوب است، اما ساز و کار‌های فنی و علمی وجود دارد، سیستم‌های عریض و طویلی مثل بیمه‌ها در اختیار داریم که این سازمان‌ها راه اندازی شده است تا از طریق آن‌ها یارانه دارو و تجهیزات پزشکی را به دست مردم برسانیم.
 
دکتر دارایی افزود: در چند سال گذشته ارز ترجیحی به ما کمکی نکرده و بیشتر باعث افزایش نارضایتی مردم و مسئولان بوده است، برای اینکه بتوانیم از این چرخه معیوب خارج شویم باید سراغ ساز و کار‌های مناسب‌تر و دقیق تری برویم تا بتوانیم تأمین یارانه را به اندازه کافی رصد کنیم و دارو را به دست مصرف کننده اصلی و بیماران برسانیم.
 
وی با اشاره به اینکه این یارانه نباید از چرخه تأمین خارج و به عنوان قاچاق معکوس از کشور خارج و وارد بازار سیاه شود، خاطرنشان کرد: در بودجه ۱۴۰۱ تأمین یارانه چه به شکل ارزی و چه به شکل ریالی برای دارو اختصاص یابد، سناریو‌های مختلفی را تدارک دیده‌ایم تا بتوانیم آن را اجرا کنیم، تا به نحو مقتضی دارو را با قیمت مناسب و در زمان درست در اختیار مردم قرار دهیم.
 
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: برای رسیدن به اهدافمان نیازمند کمک سایر بخش‌ها از جمله بیمه‌ها و سازمان برنامه و بودجه هستیم.


شناسه خبر : 19181
امتیاز شما برای این خبر: