پنجشنبه 16 تیر
نسخه آزمایشی
1400/12/14

مصرف داروی بیهوشی در سال 1400 افزایش داشته است/ افزایش تامین نسبت به سال‌های گذشته

مصرف داروی بیهوشی در سال 1400 افزایش داشته است/ افزایش تامین نسبت به سال‌های گذشته

مشاور رسانه ای رییس سازمان غذا و دارو درخصوص مطالبی که در مورد کمبود داروهای بیهوشی در رسانه ها عنوان شده، گفت: در مورد داروهای بیهوشی بارها به رسانه ها پاسخ داده شده است. چنانچه آمار امسال و سال گذشته را مقایسه کنید، در می یابید که مصرف داروهای بیهوشی در سال جاری به شدت افزایش پیدا کرده است، یعنی وزارت بهداشت نه تنها تامین داروهای بیهوشی را به خوبی مدیریت کرده، بلکه بیش از سال گذشته نیز تامین کرده است.


دکتر سجاد اسماعیلی در گف‌وگو با ایفدانا گفت: سال گذشته به دلیل شدت گرفتن بیماری کرونا، داروهای بیهوشی بیشتر در بخش های کرونایی مصرف شدند و بسیاری از اعمال جراحی الکتیو یا لغو شده یا اینکه در بخش خصوصی انجام می شد. در سال جاری با توجه به اطلاع رسانی که بعد از پیک پنجم اتفاق افتاد و همچنین با انجام واکسیناسیون سراسری، دغدغه ها اندکی کاهش یافت و وزیر محترم بهداشت نیز عنوان کردند که شرایط بهتر شده است. پیک ششم هم به دلیل اثر واکسیناسیون عمومی نسبت به پیک پنجم بسیار ضعیف تر بود، اعمال جراحی الکتیو از شش ماهه دوم سال جاری بسیار افزایش یافت و به تبع آن، مصرف داروهای بیهوشی نیز افزایش پیدا کرد. 

وی افزود: نکته مهم این است، در هر سال برای تامین هر نوع دارویی براساس آمارنامه سال قبلش برنامه ریزی می کنیم، برطبق برنامه ریزی هایمان که سعی کردیم مشابه سال 98 باشد (زیرا در سال 99 کلا با کرونا مواجه بودیم)، اما با این وجود، در سال 1400 میزان مصرف داروی بیهوشی بیشتر از سال 98 بود و همین امر منجر شد که نیازمان به داروی بیهوشی بیشتر شود.

دکتر اسماعیلی خاطرنشان کرد: از طرفی، دولتی بودن ارز داروهای بیهوشی نیز اثرگذار است، وقتی داروی تولیدی یا وارداتی ما در بازار ناصرخسرو یا بازار عراق و پاکستان و افغانستان پیدا شود، یعنی این دارو قاچاق می شود. اگر به داروخانه بروید و درخواست دارویی که با ارز نیما تامین می شود را داشته باشید، به راحتی در دسترس است؛ اما داروی تامین شده با ارز دولتی به راحتی مستعد قاچاق معکوس و نشت به ناصر خسرو می باشد. 

وی افزود: بنابراین، دولتی بودن ارز داروهای بیهوشی نیز اثرگذار بوده تا برای قاچاقچیان و سوداگران جذابیت داشته باشد و از دسترس خارج شان کنند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: بنابراین، به جز بالا رفتن مصرف اعمال جراحی الکتیو، دولتی بودن ارز منجر شد که مصرف کننده واقعی دارو به دستش نرسد و قیمت پایین دارو نسبت به قیمت جهانی، باعث شده قاچاق معکوس رخ داده و برای قاچاقچی هم جذابیت داشته باشد، زیرا دارو را با قیمتی بسیار کمتر تهیه کرده و با قیمت بالاتر در بازار سیاه می فروشد.

وی اظهار کرد: با این حال، هنوز هم تصور نمی کنیم این دارو دچار کمبود شده باشد. اکنون داروی بیهوشی به بخش های خصوصی محدود داده می شود؛ توصیه مان این است که داروهای بیهوشی با اولویت اعمال جراحی درمانی و اورژانسی مصرف شود و مابقی به اعمال جراحی الکتیو اختصاص داده شود. طبیعتا با چنین محدودیت منابع ارزی باید مصرف منطقی دارو اولویت  اصلی مراکز درمانی باشد.

مشاور رسانه‌ای رئیس سازمان غذا و دارو در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم برای سال آینده، سیاست های ارزی کشور در تامین کالاهای سلامت محور متناسب با دسترسی بیماران عزیز به داروها و تجهیزات مورد نیازشان گرفته شود.

شناسه خبر : 19180
امتیاز شما برای این خبر: