پنجشنبه 16 تیر
نسخه آزمایشی
1400/12/11

مسئولان وقت گمرک باید درمورد سرم های امحا شده و دلیل عدم ترخیص توضیح دهند

مسئولان وقت گمرک باید درمورد سرم های امحا شده و دلیل عدم ترخیص توضیح دهند

رییس سازمان غذا و دارو درباره امحاء ۲۵۰ تن سرم وارداتی تاریخ مصرف گذشته که در گمرک، گفت: این سرم ها در سال 96 وارد شده بود که گمرک به دلیل گذشتن دوسوم از تاریخ انقضا این محموله را ترخیص نکرد.


به گزارش ایفدانا دکتر بهرام دارایی با اشاره به اینکه شرکت داروسازی «شیرازسرم» در سال ۹۶ این محموله دارو را وارد کرده بود، اظهار کرد: زمانی که این محموله وارد گمرک می‌شود، معاون وقت سازمان غذا و دارو به ریاست وقت سازمان گمرک کشور در تاریخ ۹۷/۹/۱۹ نامه می‌زنند که به علت کمبود و نیاز بیمارستان‌ها این محموله ترخیص شود.

وی افزود:  گمرک در جواب  نامه رئیس اسبق سازمان غذا و دارو با توجیه اینکه دو سوم یا ۶۵ درصد تاریخ انقضاء این سرم‌ها گذشته است با ترخیص محموله موافقت نمی کند، بنابراین درمورد این موضوع مسئولان وقت گمرک باید پاسخگو باشند، چراکه علی رغم اینکه سازمان غذا و دارو متولی بوده و درخواست ترخیص کرده ، این محموله آزاد نشده است.

وی با رد این مساله که محموله دیگری از سرم‌ها شامل ۲۸۰ تن سرم دیالیزی نیز در گمرک باقی مانده باشد، گفت: اگر سرمی وارد شود، بدون اینکه در گمرک بماند ترخیص می شود و روزی حداقل پانصد هزار عدد سرم نیز در داخل کشور تولید می‌شود. بنابراین این گفته ها پایه و اساس ندارد.

شناسه خبر : 19174
امتیاز شما برای این خبر: