پنجشنبه 16 تیر
نسخه آزمایشی
1400/12/07

ملاحظات اختصاصی برا صدور مجوزهای کسب و کار در حوزه محصولات سلامت محور

ملاحظات اختصاصی برا صدور مجوزهای کسب و کار در حوزه محصولات سلامت محور

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در مورد صدور مجوزهای کسب و کار حوزه فراورده های سلامت، ملاحظات اختصاصی وجود دارد که به دلیل حساسیت موجود، باید آنها را ویژه و خاص ببینیم.

به گزارش ایفدانا، دکتر بهرام دارایی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با تاکید بر اینکه آنچه باید اتفاق بیفتد سهولت، تسهیل و سرعت بخشیدن به  فرایندهای صدور مجوز است، عنوان کرد: برای تولید کالاهای سلامت محور، باید صلاحیت تولیدشونده و فرآیند احراز شده و یک سری ارزیابی ها به صورت ویژه انجام شود که فرآیندها را پیچیده می‌کند اما پیچیدگی به معنای سخت شدن نیست، بلکه به معنای تضمین سلامت و ایمنی مردم است.

صدور تمامی مجوزهای فراورده های سلامت محور از طریق سامانه تیتک
وی افزود: سازمان غذا و دارو در بحث هوشمندسازی فرآیندها پیشران است. در حال حاضر مجوز ورود و مجوز ترخیص تمامی اقلام سلامت محور (شامل 840هزار قلم کالا) بصورت سیستمی و تماماً الکترونیک از طریق سامانه تیتک صادر می شود. ۷۴۰۰ شرکت مربوط به فعالیت در حوزه کالاهای سلامت محور در داشبوردهای مختلف این سامانه در حال دریافت خدمات هستند.

به گفته دکتر دارایی  ۱۲۶ کاربرگ در سامانه صدور مجوز کسب و کار مربوط به حوزه سازمان غذا دارو قرار گرفته بود و تعدادی نیز امروز اصلاح و برگشت داده شد که اکثراً بر اساس مواد قانون اشکال گرفته شده است که ما نمی‌توانیم آن را حذف کنیم.

وی با اشاره به اینکه مقررات موازی و موانع کسب و کارها باید به درستی‌ برداشته شود که کار قانون‌گذار است و ما نیز با مانع زدایی موافق هستیم، عنوان کرد: در حوزه صدور مجوز بسته‌بندی محصولات غذایی شرط متراژ قابل‌قبول نیست اما برای صدور لوگوی سیب سلامت باید فرآیندهایی طی شود تا سلامت فراورده تائید شده و مردم اطمینان داشته باشند که نظارتی بر روند نظارت وجود دارد.

معاون وزیر بهداشت گفت: در حوزه صدور مجوز داروخانه دامپزشکی و نانوایی سنگکی متاسفانه اطلاع رسانی درستی صورت نگرفته است و صدور این مجوزها در حیطه وظایف سازمان غذا و دارو  نیست.

آیین نامه جدید تاسیس داروخانه ها بهار امسال ابلاغ شد و لازم الاجراست
معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: آیین‌نامه جدید تاسیس داروخانه ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در حال اجراست ، درخواست های زیادی برای صدور مجوز وارد شده است، برخی از این درخواست ها موافقت اصولی را دریافت و تعدادی مجوز نیز صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: ۱۳ هزار داروخانه خصوصی و ۵۰۰ داروخانه آموزشی در مشور وجود دارد که با آیین نامه جدید تعداد قابل توجهی داروخانه در سراسر کشور اضافه می‌شود.


شناسه خبر : 19172
امتیاز شما برای این خبر: