پنجشنبه 09 تیر
نسخه آزمایشی
1400/12/04
معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران:

هفته ملی سلامت مردان

هفته ملی سلامت مردان

در ایران از سال 1385 هر ساله هفته اول اسفند ماه به عنوان هفته ملی سلامت مردان ایران (سما) و پنجشنبه اول اسفند به عنوان روز ملی سلامت مردان تعیین شده است تا به منظور حمایت از سلامت مردان و آشنایی خانواده ها و جامعه با مشکلاتی که شاید در حال حاضر آقایان با آن مواجه اما بی خبرند و یا احتمالا در آینده درگیر آن خواهند شد، اقدامات پیشگیرانه، تشخیصی و درمانی آموزش داده شود.

به گزارش ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه ایران- در ایران از سال 1385 هر ساله هفته اول اسفند ماه به عنوان هفته ملی سلامت مردان ایران (سما) و پنجشنبه اول اسفند به عنوان روز ملی سلامت مردان تعیین شده است تا به منظور حمایت از سلامت مردان و آشنایی خانواده ها و جامعه با مشکلاتی که شاید در حال حاضر آقایان با آن مواجه اما بی خبرند و یا احتمالا در آینده درگیر آن خواهند شد، اقدامات پیشگیرانه، تشخیصی و درمانی آموزش داده شود.

در سطح بین المللی نیز هفته جهانی سلامت مردان در سال 2022 میلادی از 12 تا 19 ژوئن با هدف تاکید بر سلامت مردان و حساس سازی مردان جوامع برای توجه به جنبه های مختلف پیشگیری از مخاطرات سلامت برگزار خواهد شد.
 
بنابر اعلام مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شعار هفته ملی سلامت مردان ایران در سال جاری «مشارکت مردان، واکسیناسیون حداکثری (کرونا)، محافظت جمعی» در نظر گرفته شده است.
روز شمار این هفته نیز به شرح زیر اعلام گردیده است:

یکشنبه ۱ اسفند 1400 : باورهای نادرست در زمینه واکسیناسیون علیه کووید ۱۹
دوشنبه ۲ اسفند 1400 : پاندمی کووید ۱۹ و سلامت روان مردان
سه شنبه ۳ اسفند 1400 : سلامت باروری مردان و جوانی جمعیت 
چهارشنبه 4 اسفند 1400 : مولفه های اجتماعی مرتبط با سلامت مردان
پنج شنبه 5 اسفند 1400 : کنترل عوامل خطر کرونا در محیط کار
جمعه 6 اسفند 1400 : سواد سلامت و نقش آن در سلامت مردان
شنبه 7 اسفند 1400 : نقش شیوه زندگی سالم در پیشگیری از سرطان های شایع مردان
 
هفته جهانی سلامت مردان برای اولین بار در سال 1994 در کنگره آمریکا مطرح و پس از آن در سطح بین المللی گسترش یافت. هدف از طرح این عنوان، افزایش آگاهی از مشکلات سلامت قابل پیشگیری و تشویق به تشخیص و درمان زودهنگام بیماری در بین مردان و پسران بود. لوایح ایجاد هفته سلامت مردان توسط سناتور سابق باب دول و نماینده سابق کنگره بیل ریچاردسون حمایت شد. حامیان، به مقرون به صرفه بودن تغییر از درمان به پیشگیری اشاره کرده و خاطرنشان کردند که پیشگیری مستلزم آگاهی عمومی است و تعیین یک هفته، باعث انتشار اطلاعات در زمینه پیشگیری از بیماری های مردانه و تشویق به غربالگری های سراسری می شود.

شبکه بهداشت مردان (MHN)، حامی اولین کنگره جهانی سلامت مردان بود که در سال 2001 در وین اتریش برگزار شد. در دومین کنگره جهانی سلامت مردان در سال 2002، که با حضور نمایندگانی از 6 سازمان پیشرو در حوزه سلامت مردان در وین اتریش برگزار شد، تصمیم به همکاری برای راه اندازی هفته بین المللی سلامت مردان (LMHW) گرفته شد. هدف از این همکاری، افزایش آگاهی در مورد مسائل بهداشتی مردان در سطح جهانی و تشویق موسسات بین المللی و درون ملی برای توسعه سیاست ها و خدمات بهداشتی عنوان شده تا به برآورده کردن نیازهای خاص مردان، پسران و خانواده های آنها پرداخته شود و به اهمیت سلامت و تندرستی پسران و مردان ارج نهاده شود. بدین ترتیب زمینه برای آموزش عموم در رابطه با اقداماتی که می توان برای بهبود وضعیت سلامت مردان انجام داد و در عین حال ارائه خدمات بهداشتی رایگان و در دسترس به پسران و مردانی که در غیر اینصورت از چنین مراقبت هایی برخوردار نمیشدند بیش از پیش فراهم گردید.
 
کمپین ها و سازمان های دولتی، غیردولتی و مردم نهاد وظیفه دارند با اطلاع رسانی در رابطه با شیوه صحیح زندگی و مراقبت های بهداشتی نظیر تغذیه سالم، کنترل استرس، اجناب از رفتارهای ناسالم جنسی و اخلاقی، آشنایی با فاکتورهای شغلی و خطرآفرین، انجام فعالیت های بدنی و اجتناب از بی تحرکی، پرهیز از مصرف دخانیات و انواع مواد مخدر و الزام به انجام آزمایشات و معاینات دوره ای توصیه شده، سلامت را از سنین پایین در سطح خانواده و مدارس نهادینه کنند.

به طور کلی سن و جنس به عنوان دو فاکتور مهم، در ابتلا به بیماریها و هم در شدت بروز علائم بیماری تاثیرگذار هستند. آمار حاکی از آن است که تاکنون موارد ابتلا، شدت بیماری و نیز مرگ و میر در میان مردان بیشتر از زنان بوده ، از این رو این افراد نیازمند مراقبت و توجه بیشتر هستند.

برخی بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی عروقی، پرفشارخونی و دیابت و همچنین رفتارهای نامناسبی چون الگوی نامناسب تغذیه ای، مصرف دخانیات و مواد مخدر، عدم توجه به ورزش، استرس های حرفه ای و شغلی در آقایان به نسبت بیشتری از خانم ها مشاهده می شوند و از آنجائیکه وجود بیماریهای زمینه ای در ابتلا به کووید 19 و مرگ و میر ناشی از آن عامل خطر بسیار مهمی تلقی می شود، لذا این گروه در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری و عواقب آن هستند. 

علاوه بر این ها، باورهای غلط فرهنگی-اجتماعی مانند اینکه آقایان از خانم ها قوی تر هستند باعث شده تا آقایان کمتر پیگیر مسائل مرتبط با سلامتی خود باشند و شرکت در غربالگری ها و معاینات ادواری به ندرت در مردان صورت می گیرد. این باورهای غلط به ویژه در مراقبت های مربوط به کووید 19 نیز وجود داشته که سبب مغفول ماندن تمرکز بر سلامت، مراجعه کمتر به مراکز درمانی و انجام تست های تشخیصی می شود و یا گاها کمتر از خانم ها به رعایت اصول بهداشتی مانند شستشوی مکرر دستها، استفاده از ماسک و دستکش مبادرت می ورزند.

ویژگی های بیولوژیک و ژنتیک در مردان، مسئولیت های حرفه ای و خانوادگی و ارتباطات بیشتر مردان با اجتماع و محیط خارج از خانه، رفتارهای ناسالم و مسائل فرهنگی، استعمال بیشتر دخانیات، الگوی ناسالم غذایی، عدم تحرک و در نتیجه چاقی و عواقب ناخوشایندی مانند فشار خون و چربی خون بالا، کبد چرب، سکته های قلبی و مغزی، دیابت، افسردگی و ... می گردد که منجر به ریسک پذیری بیشتر، کاهش سیستم ایمنی بدن و افزایش خطر ابتلا به کووید 19 می گردد.

مجموعه این عوامل سبب می شود نسبت به سایر افراد خانواده درمعرض خطر بیشتری قرار گیرند و از این رو لازم است که به حفاظت شخصی خود  بیشترتوجه کرده و حداکثر اصول بهداشتی را رعایت نمایند.

به منظور حفظ سلامت در شرایط اپیدمی ویروس کرونا، پیشنهاد میشود تعداد دفعات خرید اقلام مورد نیاز برای منزل به حداقل رسیده و حتی الامکان خریدها یکجا انجام شوند. هم چنین در دوره الزام رعایت فاصله گذاری اجتماعی، مبادرت به فعالیت بدنی کافی و پرهیز از زندگی بی تحرک در این گروه از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا فعالیت بدنی با شدت متوسط، ایمنی بدن را در مقابل بیماری کرونا بالا می برد و هم چنین در کاهش استرس های ناشی از این بیماری مهلک موثر می باشد. استعمال دخانیات و دود ناشی از آن باعث و اختلال عملکرد ریه ها  و در نتیجه مانع از اکسیژن رسانی به ریه ها می شود و به شدت فرد را در معرض ابتلای شدید به کووید 19 قرار می دهدو بنابراین اجتناب از این گونه رفتارهای پرخطر اکیدا توصیه میشود.
 
سرطان پروستات :
سرطان پروستات دومین سرطان شایع در آقایان است که در صورتی که زود (قبل از رسیدن به سایر ارگان ها) تشخیص داده شود قابل درمان خواهد بود. ابتلا به سرطان پروستات در مردان زیر ۴۰ سال شیوع کمتری دارد و در مردان بالای ۵۰ سال احتمال ابتلا افزایش می‌یابد. از هر ۱۰ نفر مبتلا به سرطان پروستات، ۶ نفر سن بالای ۶۵ سال دارند. در برخی موارد ممکن است علائم ادراری بسیار مشابه با مشکل بزرگی خوش خیم پروستات دیده شود و سایر علائم مانند درد در صورت پیشرفت سرطان و درگیر شدن استخوان و سایر ارگان ها ایجاد شوند.
راهکار قطعی برای پیشگیری از ابتلا به این سرطان شناخته نشده است اما برای کاهش ریسک بروز آن عمل به توصیه های زیر می تواند موثر باشد:
  • رعایت رژیم غذایی کم چرب و حاوی مقادیر زیاد میوه و سبزیجات
  • افزایش مصرف محصولات حاوی سویا
  • احتمال تاثیر مکمل های حاوی ویتامین های D، E، سلنیوم و چای سبز در پیشگیری از بروز سرطان در دست تحقیق و بررسی های بیشتر است.
مهمترین اقدام، غربالگری جهت تشخیص زودهنگام سرطان می باشد. جهت اطلاع از لزوم انجام معاینات غربالگری سالانه غده پروستات (به ویژه پس از 50 سالگی) بهتر است با پزشک مشورت شود.

PSA، آنتی‌ژن اختصاصی پروستات، پروتئینی است که از سلول‌های غده پروستات ترشح می‌شود و مقدار اندکی از آن در خون نیز یافت می‌شود. این آنتی ژن هم توسط سلول‌های سرطانی و هم سلول‌های طبیعی پروستات ترشح می‌شود و در سرطان پروستات، غالبا میزان این آنتی‌ژن در خون افزایش می‌یابد، گرچه این تنها عامل تعیین‌کننده نخواهد بود.

پزشک متخصص اورولوژی با درخواست آزمایش خون و کنترل مرتب آنتی‌ژن اختصاصی پروستات

(PSA) و همچنین معاینه مقعدی، می‌تواند سرطان پروستات را به‌موقع تشخیص دهد. در صورتی که یکی از موارد مطرح‌کننده احتمال وجود سرطان پروستات باشند، برای اطمینان از تشخیص، اقدامات بیشتری مانند نمونه‌برداری از بافت پروستات و جراحی توصیه می‌شود.
 
به مناسبت هفته ملی سلامت مردان ، کلیپ آموزشی تهیه شده توسط دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو بر روی سایت به آدرس زیر بارگزاری شده است.
https://fdo.iums.ac.ir/page/44442/%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%BE-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%DB%8C
 
 
 
منابع:
https://menshealthmonth.org/imhw/imhw.html
https://behdasht.gov.ir
https://abidipharma.com/health-items/early-detection-of-prostate-cancer/
 
 
 
ترجمه و تدوین: دکتر مهری محمدی


شناسه خبر : 19157
امتیاز شما برای این خبر: