سه شنبه 03 خرداد
نسخه آزمایشی
1400/12/01

مانع‌زدایی از روند ثبت تجهیزات پزشکی تولیدکنندگان/ حذف موافقت اصولی در راستای تسهیل فرایند اخذ پروانه تولید

مانع‌زدایی از روند ثبت تجهیزات پزشکی تولیدکنندگان/ حذف موافقت اصولی در راستای تسهیل فرایند اخذ پروانه تولید

مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو با تاکید بر حمایت از تولیدکنندگان واقعی، گفت: مانع‌زدایی از روند ثبت تجهیزات پزشکی تولیدکنندگان داخلی به صورت جدی دنبال می‌شود.

روح الله مزینانی در گفت‌وگو با ایفدانا با اشاره به اینکه در حوزه تجهیزات پزشکی حدود ۸ هزار نوع کالا وجود دارد، اظهار کرد: برای این تعداد قلم کالا ۳۶۰ هزار کد ثبت وسیله پزشکی(IRC) توسط اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو صادر می‌شود.

وی افزود: تجهیزات پزشکی مرز دانش بین پزشکی و مهندسی و صنعت است که خوشبختانه دستاوردهای خوبی در این حوزه داشته ایم و کاری که باید در این بخش انجام بدهیم این است که از تامین کنندگان خوبی که در این حوزه داریم حمایت کنیم.


مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی تصریح کرد: اقلامی که توجیه تولید دارد و به تکنولوژی ساخت آن دست یافته‌ایم در حجم بالایی در حال تولید بوده و ارزبری را به طور چشمگیری کاهش داده است، دولت با کاهش بروکراسی اداری و مانع‌زدایی باید از تولیدکنندگان حمایت کند.

وی خاطرنشان کرد: اولین اقدام سازمان غذاودارو برای حمایت از تولید داخل حذف موافقت اصولی با تشکیل کمیته بازمهندسی تولید و صادرات با حضور انجمن و اتحادیه های تولید و صادرات در راستای قانون بهبود کسب و کار بود که باعث تسریع روند تولید می شود. هر تولید کننده‌ای که بتواند محصولی را تولید کند از آن استقبال می‌کنیم و تنها طبق مجوز به آنها اعلام می کنیم که باید چگونه تولیدات خود را انجام دهند.

به گفته وی واردات اقلامی که، تولیدکننده‌ بتواند در مسیر خودکفایی با تعداد، کیفیت و تکنولوژی روز متناسب با نیاز بیماران و جامعه هدف آن را در داخل تولید کند، تقریبا متوقف می‌شود.

مزینانی تصریح کرد: در دوران شیوع کرونا همه دنیا کمبودهایی در حوزه تامین اقلام مربوط به کرونا نظیر ونتیلاتور، اکسیژن ساز، کیت تشخیص کرونا و اقلام محافظ شخصی داشتند اما در ایران به واسطه تلاش متخصصان داخلی، این اقلام به میزان کافی تولید شد و هم اکنون در تولید آن خودکفا هستیم و مشکلی در تامین آنها نداریم. این دستاورد جزو افتخارات کشور محسوب می‌شود و ما تلاش می‌کنیم موانع را از پیش پای تولیدکنندگان واقعی حذف کنیم.

شناسه خبر : 19150
امتیاز شما برای این خبر: