سه شنبه 03 خرداد
نسخه آزمایشی
1400/11/19
درخواست رئیس سازمان غذا و دارو از وزیر کشاورزی مالزی؛

تشدید کنترل‌های لازم درمورد صادرات روغن پالم از مالزی

تشدید کنترل‌های لازم درمورد صادرات روغن پالم از مالزی

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو از وزیر کشاورزی کشور مالزی خواست با توجه به دغدغه کشور ایران در حوزه روغن پالم نظارت های پیش از صادرات در مورد این محصول تشدید شود.


به گزارش ایفدانا دکتر بهرام دارایی در دیدار با وزیر کشاورزی کشور مالزی گفت: به تازگی مراودات خوبی با کشور اندونزی در حوزه  تبادل محصولات کشاورزی داشتیم که نوید بخش این است که بتوانیم همین مسیر را با کشور مالزی طی کنیم.

 وی با اشاره به اینکه قوانین نظارت بر حوزه غذا در ایران بر اساس استانداردهای فائو،  کدکس و ضوابط دقیق داخلی منطبق بر سبد غذایی مردم کشور است، اظهار کرد: آنچه فکر می‌کنم در مراودات ما با کشور مالزی در حوزه غذا بسیار مهم است بحث ایمنی مواد غذایی، آلاینده‌ها، باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی و ظرفیت‌های خالی صنایع غذایی دو طرف برای استفاده به نحو مقتضی است.

رئیس سازمان غذا و دارو یکی از موضوعات خیلی مهم در حوزه غذا را تجارت حلال دانست و گفت:  علاوه بر کشورهای اسلامی تمایل زیادی در کشورهای غیر اسلامی به غذاهای حلال وجود دارند که این غذاها در کشورهای اسلامی تهیه می شود، بنابراین ما خیلی امیدوار هستیم که به وسیله تفاهم نامه هایی که بین ما منعقد می‌شود، بتوانیم با ایجاد کارگروه‌هایی در دو کشور استانداردهای این حوزه را تبادل کرده و با گسترش ظرفیت‌های آن بعد از توافق به عنوان بازار مشترک ارائه دهیم.


وی با تاکید بر چالش‌های ۱۰ سال اخیر در بحث  روغن پالم، خاطرنشان کرد: افت و خیزهای بسیاری مربوط به این حوزه بین دو کشور وجود داشته است، در مورد این تجارت از دولت  مالزی می‌خواهیم که به این موضوع توجه ویژه داشته باشد، چراکه یکی از دغدغه‌های ما کنترل صادرات این فرآورده است. ما تجربه بسیار موفقی با کشور هند درمورد انجام کنترل‌های لازم قبل از صادرات روی این محصول داشتیم که مانع صادرات محصولات کشاورزی با کیفیت پایین و تاریخ انقضای نزدیک به ایران می‌شود.

IMG-20220208-WA0012

شناسه خبر : 19107
امتیاز شما برای این خبر: