پنجشنبه 09 تیر
نسخه آزمایشی
1400/11/17
مدیر اداره نظارت بر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و دارو گیلان مطرح کرد؛

حضور مسئول فنی در همه ساعات فعالیت داروخانه ها الزامی است

حضور مسئول فنی در همه ساعات فعالیت داروخانه ها الزامی است

تحویل دارو در داروخانه ها مستلزم حضور فعال مسئول فنی است و رعایت تمامی قوانین و مقررات در تمامی شیفت های داروخانه ها الزامی است.

به گزارش ایفدانا و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو گیلان، دکتر مریم شاهرخی، مدیر اداره نظارت بر دارو و مواد مخدر بیان کرد: دارو به عنوان یکی از مهم ترین اجزای تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ها به کار می رود و بر همین اساس مجموعه ای از فرایندها بر تولید، واردات،نگهداری، توزیع و عرضه دارو جهت ایمنی و تضمین سلامت و کیفیت آن در کشور حاکم است.طبق ماده دو قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی ، تمامی امور فنی داروخانه باید توسط مسئول فنی انجام شود بر همین اساس مسئول فنی موظف است مطابق ساعات تعیین شده در پروانه، در داروخانه حضور داشته باشد.

دکتر شاهرخی ادامه داد: عرضه و فروش دارو در داروخانه ها، باید در حضور مسئول فنی داروساز و تحت نظارت مستقیم وی انجام پذیرد. کنترل نسخ، ارائه داروهای تجویز شده به بیمار، مهر و امضای نسخ و ارائه مشاوره دارویی به بیماران، از وظایف مسئول فنی داروخانه است.

وی در پایان افزود: مردم می توانند سوالات، شکایات و مشکلات دارویی خود را از طریق سامانه تلفنی 190 گزارش دهند.

شایان ذکر است ، چنانچه دارو به نحو علمی و اصولی تولید، نگهداری، توزیع و به فروش رسانیده نشود، نه تنها در دستیابی به شاخص های کمی و کیفی سلامت جامعه تاثیر نامطلوب می گذارد، بلکه می تواند سبب بروز اختلالات وگرفتاری های جدی و تهدید کننده ای در جامعه، محروم ماندن از درمان و حتی مرگ بیمار شود./


شناسه خبر : 19091
امتیاز شما برای این خبر: