سه شنبه 03 خرداد
نسخه آزمایشی
1400/11/06

لزوم توجه به نگهداشت تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌‌ها

لزوم توجه به نگهداشت تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌‌ها

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: همانطور که با به کارگیری داروساز بالینی در بیمارستان هزینه های دارویی درمان کاهش پیدا کرد؛ باید در نگهداشت تجهیزات پزشکی و استفاده آنها از پتانسیل مهندسی پزشکی استفاده کرد.

به گزارش ایفدانا، دکتر بهرام دارایی در نشست مدیران تجهیزات پزشکی معاونت های غذا و دارو سراسر کشور  اظهار کرد: سال ١۴٠١ دوران ویژه ای در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی خواهیم داشت ، چرا که دولت تصمیم گرفته است وضعیت کالاهای اساسی به ویژه دارو و تجهیزات پزشکی را سر و سامان دهد.

وی با اشاره به تغییر سیاست دولت سیزدهم در تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی گفت: دولت سیزدهم تصمیم گرفت که ساز و کار یارانه  دارو و تجهیزات پزشکی را تغییر دهد، دو گروه درباره ساز و کار حذف یارانه دارو و تجهیزات پزشکی از ابتدای زنجیره اظهار نگرانی کردند؛ برخی نگران مردم هستند که با انتقال ارز از ابتدای زنجیره به انتها، سیستم نتواند پاسخگوی نیاز دارویی و تجهیزات پزشکی آنها باشد و برخی هم نگران هستند تا ارز مفتی که می‌گرفتند حذف شود و دچار سندرم محرومیت مصرف ارز شوند.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: نظام های سلامت پر قدرت دنیا یارانه‌های دارو و تجهیزات پزشکی را در اختیار بیمه ها قرار می‌دهند؛ اما در کشور ما این گونه نیست، شرایط ما به گونه‌ای است که یک سطل آب داریم و یک قطره آب هم به سختی به دست بیمار می‌رسد؛ حتی گاهی کرامت بیماران رعایت نمی‌شود و این زیبنده جمهوری اسلامی ایران نیست. باید توجه داشت هر تغییری چالش‌هایی دارد اما با سیستم و مدیریت یکپارچه می‌توان این چالش‌ها را برطرف کرد.

وی بیان کرد: یکی از بخش‌های مهم تجهیزات پزشکی مصرفی و سرمایه ای است و از طرفی چند هزار مهندس پزشکی داریم و باید همانطور که با به کارگیری داروساز بالینی در بیمارستان هزینه های دارویی درمان کاهش پیدا کرد؛ باید به همان شکل در حوزه مهندسی پزشکی حتی به روزتر عمل کنیم، چرا که هزینه‌های سنگینی صرف خرید تجهیزات سرمایه‌ای کردیم و نگهداشت این تجهیزات و استفاده از آنها باید به درستی صورت گیرد. البته فرقی بین تجهیزات مصرفی و سرمایه ای نمی بینم و باید با تعامل و همکاری معاونت درمان برای شکل گیری سیستم یکپارچه اقدامات لازم صورت گیرد.

دارایی با بیان اینکه بحث کیفیت و اصالت سنجی تجهیزات پزشکی بسیار اهمیت دارد، گفت: نگهداشت تجهیزات پزشکی جزو وظایف اداره کل تجهیزات پزشکی و مهندسان پزشکی است، در دوره جدید تصمیم گیری‌ها در اداره کل تجهیزات پزشکی و هیات امنای ارزی با وجود مدیریت مستقل و با همفکری گرفته می‌شود. رویکرد سیستم نسبت به حیطه بندی وظایف در رابطه با تجهیزات پزشکی روشن شده است و بر این اساس تصمیمات در سازمان غذا و دارو گرفته و در سایر معاونت های وزارت بهداشت بدون چون و چرا اجرا می‌شود.

وی اظهار کرد: مهندسان پزشکی پا به پای مدافع سلامت در دوران کرونا جنگیدند، حق الزحمه مهندسان پزشکی برای خدمت در دوران کرونا به طور کافی پرداخت نشده و مقرر شده است تا بخش مادی زحمت مهندسان پزشکی در این دولت دیده و جبران شود، البته در صورتی که سازمان برنامه و بودجه به تعهدات خود تا پایان ١۴٠٠ عمل کند.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: باید برای سه هزار مهندس پزشکی در زمینه مزایا، مسائل حقوقی و اعطای تسهیلات تصمیماتی گرفته شود و بحث مسئول فنی بیمارستان‌ها جدی گرفته و مشکلات حل شود. افزون بر اینها حمایت از تولید داخل و بحث شرکت‌های دانش بنیان در حوزه تجهیزات پزشکی و نظارت بر عرضه و توزیع هم که مورد نظر مهندسان پزشکی است، باید مورد توجه قرار گیرد./

شناسه خبر : 19074
امتیاز شما برای این خبر: