شنبه 22 مرداد
نسخه آزمایشی
1400/11/06
معاون غذا و دارو اراک:

داروخانه بهترین راه برای تهیه دارو و مکمل است

داروخانه بهترین راه برای تهیه دارو و مکمل است

معاون غذا و دارو اراک در چهارمین مجمع سلامت شهرستان زرندیه گفت: داروخانه تنها محل مجاز عرضه دارو و مکمل است و فروش این موارد در محل های دیگر غیرقانونی است.

به گزارش ایفدانا و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی اراک، دکتر عباس علیمرادیان معاون غذا و دارو داشگاه علوم پزشکی اراک در جلسه مجمع سلامت شهرستان زرندیه گفت: فرآورده ‌های دارویی به ‌هیچ‌ عنوان نباید در مغازه ارائه شود و تنها باید در داروخانه ارائه شود اما در مورد فرآورده‌های سلامت‌محور که در برخی خیابان‌ها و مناطق ارائه می‌شود این موارد عمدتاً قاچاق و شامل انواع مخدر، محرک، دارو های سقط‌جنین و دارو های نیروزا است و تنها برخی فرآورده‌ های غذایی یا آرایشی، بهداشتی که برچسب اصالت دارند قابل‌ ارائه در مغازه‌های خیابان‌ ها هستند.
دکتر علیمرادیان بیان کرد: کشور ما از نظر تولید دارو های با تکنولوژی بالا مشکلی ندارد و در بحث مقابله با دارو های قاچاق تمام دارو های مجوزدار وارداتی لیبل اصالت دارند.
وی افزود: روی کالاهای مجاز وارداتی بر روی تک‌تک جعبه‌ های فرآورده، لیبل اصالت می‌خورد و کالایی که این برچسب را نداشته باشد حتما قاچاق است.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اراک ادامه داد: سامانه‌ ای برای نظارت بر فرآورده‌ های سلامت، رهگیری و ردیابی محصولات، نظارت بر زنجیره تأمین و توزیع و عرضه محصولات سلامت ‌محور (http://www.ttac.ir/) در دسترس عموم مردم است که در وزارت بهداشت راه ‌اندازی شده و در آن بخشی برای تائید برچسب اصالت و شناسه رهگیری پیش ‌بینی‌ شده است.
او خاطرنشان کرد: برای اینکه مردم از فرآورده مطمئن استفاده کنند ما سه توصیه مشخص داریم نخست اینکه از محل مجاز که همان داروخانه است دارو تهیه کنند و بدانند که خارج از داروخانه سلامت دارو مورد تائید نیست، راه دوم برچسب اصالت است که با تراشیدن محل تعبیه‌ شده کد 16 رقمی ظاهر می‌ شود و با پیامک کردن آن به شماره درج‌ شده مشخصات کالا برای شما ارسال می‌شود و درصورتی‌که مشخصات ارسالی با داروی خریداری‌ شده نخواند، معلوم می ‌شود برچسب اصالت جعل‌ شده است.

شناسه خبر : 19070
امتیاز شما برای این خبر: