سه شنبه 03 خرداد
نسخه آزمایشی
1400/10/21
معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران:

کشف 436 قلم کالای غیرمجاز و قاچاق توسط طبیعی، سنتی و مکمل دانشگاه ایران در پاییز سال 1400

کشف 436 قلم کالای غیرمجاز و قاچاق  توسط طبیعی، سنتی و مکمل  دانشگاه ایران در پاییز سال 1400

خلاصه اقدامات انجام شده توسط اداره نظارت و ارزیابی فرآورده¬های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی دانشگاه ایران در پاییز سال 1400، از سوی رییس آن اداره اعلام شد.

به گزارش ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه ایران-خلاصه اقدامات انجام شده توسط اداره نظارت و ارزیابی فرآورده ­های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی دانشگاه ایران در پاییز سال 1400، از سوی رییس آن اداره اعلام شد.

به گفته رییس اداره نظارت و ارزیابی فرآورده ­های طبیعی، سنتی و مکمل، طی سه ماهه سوم سال برنامه ­های بازرسی از مراکز سطح عرضه (عطاری ­ها، باشگاه ­های ورزشی و داروخانه­ ها) طبق مطالبات سازمان غذا و دارو مبنی بر تشدید نظارت­ ها، انجام شده و در این بازرسی­ ها، علاوه بر پایش عملکرد معمول این مراکز، موارد مرتبط با همه­  گیری کرونا نیز کنترل شده و آموزش ­های لازم، با هدف فرهنگ­سازی عرضه فرآورده­ های طبیعی، سنتی و مکمل به انجام رسیده است.
 
 در زمینه مبارزه با پدیده قاچاق کالاهای سلامت محور نیز طی بازرسی­ های انجام شده، تعداد 665 قلم کالای غیرمجاز به ارزش ریالی حدود پنج میلیارد ریال کشف و پرونده متهمان برای رسیدگی، به مراجع ذی­صلاح ارجاع گردیده است. در همین زمینه، با توجه به دستور مقام محترم قضایی، پس از انجام هماهنگی با همه ارگان­ های ذیربط، تعداد 436 قلم کالای غیرمجاز و قاچاق کشف شده، به ارزش تقریبی 750 میلیون ریال نیز امحاء شده است.
 
 در این بازه زمانی در راستای تسهیل ثبت و عرضه فرآورده­ های تولید داخل، تعداد 43 مورد پرونده از محصولات جدید ارسال شده از سوی شرکت­ های تولیدی زیرپوشش به دبیرخانه معاونت واصل گردیده که همگی آنها توسط کارشناسان اداره مورد بررسی و اظهارنظر قرار گرفته است. در همین مدت، تعداد 35 مورد بازرسی از کارخانه­های تولیدی و شرکت­ های پخش زیرپوشش معاونت به عمل آمده و طی 9 مورد حضور در عملیات امحاء، بر امحای حدود سی و پنج میلیارد ریال فرآورده مرتبط نیز نظارت صورت پذیرفته است.
 
رییس اداره نظارت و ارزیابی فرآورده ­های طبیعی، سنتی و مکمل، فعالیت­ های آموزشی آن اداره را مثبت ارزیابی کرده و اذعان داشتند که از مهمترین اقدامات آموزشی در این بازه زمانی، می­توان به برگزاری وبینار آموزشی «دوره دوم آشنایی با اصول 9 گانه PIC/S و الزامات GMP کارخانه­ های تولیدی/ آب­های دارویی و سیستم آبساز» و تهیه و بارگذاری دو خبر علمی با عناوین «نقش گیاهان دارویی در کاهش مخاطرات ناشی از آفتاب سوختگی» و «مشکلات و عوارض مصرف مواد  نیروزا در بین ورزشکاران» اشاره کرد.
 
 همچنین در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری در نامگذاری سال 1400، تعداد 3 جلسه اتاق فکر نیز برگزار گردیده که در آن تصمیمات لازم در زمینه اجرایی کردن شعار سال 1400، اتخاذ گردیده است.
 


شناسه خبر : 19024
امتیاز شما برای این خبر: