جمعه 28 مرداد
نسخه آزمایشی
1400/10/01
مدیر دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و داروی اراک:

فقط داروخانه را برای خرید دارو انتخاب کنید

فقط داروخانه را برای خرید دارو انتخاب کنید

مدیر دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک از مردم خواست داروی خود را فقط از داروخانه ها خریداری کنند.

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، دکتر ژیلا محسنی عراقی گفت: کلیه داروهای شیمیایی، گیاهی و مکمل ها تحت عنوان دارو تنها در داروخانه ها فعال سطح شهر باید عرضه شوند و هم استانی های عزیز برای تهیه مکمل و فرآورده های گیاهی، اسانس ها، روغن ها، پودر گیاهی و غیره می بایست تنها به داروخانه های معتبر مراجعه کنند.

وی افزود: داروهایی که خارج از داروخانه ها توزیع می شوند قاچاق است و احتمال دارد از سیستم درمانی به روش‌های متفاوتی خارج شده باشد، بنابراین می طلبد همشهریان و هم استانی های گرامی به هیچ وجه اعتماد نکرده و  تنها از داروخانه های معتبر دارو و مواد مورد نیاز خود را خریداری کنند.

وی یادآور شد: متاسفانه برخی از داروها، بدون گرفتن مجوز معتبر در برخی از مراکز ساخته و به صورت دست ساز به فروش می رسند؛ لذا این موارد غیر مجاز تلقی شده و فروش آنها در فضای مجازی، داروخانه ها و عطاری ها، خلاف قوانین است و تخلف محسوب شده و با متخلفان با جدیت برخورد خواهد شد.

دکتر محسنی با اشاره به اینکه هیچ کدام از عطاری ها حق ندارند هیچ دارویی را به فروش برساند؛ تاکید کرد: در عطاری ها نباید داروهای گیاهی، شیمیایی و داروهای مخدر وجود داشته باشد و به فروش برسد و تنها ادویه جات، عرقیجات، گیاهان خشک و برخی روغن های دارای مجوز در این فروشگاه ها حق فروش دارند.

مدیر دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک در پایان گفت: یکی از راه های اطمینان از اصالت و سلامت دارو وجود برچسب های اصالت بر روی آن است و کافی است جهت کنترل اصالت دارو مورد نظر، پس از کنترل برچسب از توجه به مخدوش و پاره نبودن آن، به دقت ،قسمت قابل خراش را خراشید و با مراجعه به سایت www.ttac.ir، روی لینک استعلام کد رهگیری کلیک کرده و عدد ۱۶ رقمی کد اصالت که زیربرچسب قرار دارد را وارد نموده و در صورت رویت پیام مربوط به کنترل اصالت دارو و مجاز بودن محصول، اقدام به خریداری نمایند./


شناسه خبر : 18957
امتیاز شما برای این خبر: