سه شنبه 28 دی
نسخه آزمایشی
1400/09/10

آوار مشکلات ارز ترجیحی بر سر سازمان غذا و دارو/حمایت از تولیدکنندگان واقعی

آوار مشکلات ارز ترجیحی بر سر سازمان غذا و دارو/حمایت از تولیدکنندگان واقعی

رئیس سازمان غذا و دارو بخش عمده‌ مشکلات سازمان غذا و دارو را مربوط به ارز 4200 تومانی عنوان کرد و گفت: پس از پیدایش این نرخ، سیل عظیمی از درخواست‌ها به سمت سازمان غذا و دارو سرازیر شد و در حالی که وظیفه این سازمان رگولاتوری است، بخش عمده‌ای از فعالیت‌های روزانه سازمان به مسئله تخصیص ارز 4200 تومانی محدود شد.

به گزارش ایفدانا، دکتر بهرام دارایی در نشست آنلاین خود با صاحبان صنعت دارو و درمان بخش‌خصوصی، با تاکید براینکه رویه تخصیص ارز 4200 تومانی، نظارت‌ها بر سازمان غذا و دارو را نیز تشدید کرده است، عنوان کرد:  این در حالیست که با پیدایش نرخ ترجیحی ارز، نظاره‌گران و خواستاران مختلفی متوجه سازمان غذا و دارو شدند که برای مواجهه با این وضعیت، پیش‌بینی درستی نیز صورت نگرفته بود و متاسفانه سازمان غذا و دارو عملا از وظایف اصلی خود بازماند و به جرات می‌توان گفت که تا 90 درصد از وقت و انرژی این نهاد به مسئله تخصیص ارز و پاسخ‌دهی به دستگاه‌های نظارتی معطوف شده ‌است.

معاون وزیر بهداشت خط قرمز سازمان غذا و دارو را حمایت از تولید داخل عنوان کرد و گفت:  از صنایع شفاف و رقابت‌پذیر حمایت می‌کنیم و مانع سهم‌قاپی‌ها خواهیم شد.

وی تصریح کرد: فهرست دارویی کشور پس از چندین سال مسدود بودن باز شده است و ما فهرست دارویی را برای مولکول‌های با فناوری بالا و شرکت‌های دانش‌بنیان و بنگاه‌هایی که به دنبال صادرات هستند، باز کرده‌ایم.

 حمایت از سامانه تیتک

دکتر دارایی درخصوص سامانه تیتک نیز اظهار کرد: به طور جدی از سامانه تی‌تک حمایت خواهم کرد چرا که این سامانه تاثیر به سزایی در مدیریت هوشمند چرخه تامین دارو کشور داشته است.

وی خاطرنشان کرد: مسئله قیمت‌گذاری‌ در دارو همواره مورد نقد فعالان اقتصادی بوده‌ است که با تعیین تکلیف شدن ارز 4200 تومانی که پیش‌بینی می‌شود طی سال آینده اجرایی شود، امیدواریم که موضوع قیمت‌گذاری در دارو نیز به روال منطقی بازگردد.

 تعیین تکلیف اساسنامه سازمان غذا و دارو پس از 6 دهه

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: در رابطه با اصلاح اساسنامه سازمان غذا و دارو و نیز قانون سال 1334، اقدامات مناسبی در این سازمان برای این مهم صورت گرفته است. در رابطه با قانون سال 1334 به زودی تعیین تکلیف می‌شود، در بخش تدوین و ابلاغ آئین‌نامه‌ها هم به زودی شاهد خبرهای خوبی خواهیم بود.

 بدهی 17 هزار میلیاردی سازمان غذا و دارو در دوران کرونا

وی تصریح کرد: طی دوره کرونا، میزان بدهی سازمان غذا و دارو بابت دارو و تجهیزات پزشکی مقابله با این بیماری به 17 هزار میلیارد تومان رسیده است، بنابراین به دنبال راهکارهایی برای جبران آن هستیم.

معاون وزیر بهداشت در پایان گفت: این سازمان در دوره جدید فعالیت‌ها، به دنبال روش‌هایی برای حذف مراحل پیشینه‌ای در صدور مجوزها و تبدیل آن به مراحل پسینی است، همچنین در حال برنامه‌ریزی جهت کنترل و نظارت‌ها روی محصولات که باید به پس از ورود به بازار موکول شود، هستیم/.

شناسه خبر : 18872
امتیاز شما برای این خبر: