پنجشنبه 29 اردیبهشت
نسخه آزمایشی
1400/08/30

تولید داخلی تجهیزات پزشکی در چند سال اخیر رشد کرده است

تولید داخلی تجهیزات پزشکی در چند سال اخیر رشد کرده است

مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو از رشد تولید داخلی محصولات هایتک(تکنولوژی پیشرفته) در چند سال اخیر خبر داد.

به گزارش ایفدانا و به نقل از ایسنا، سعیدرضا شاهمرادی گفت: زمانی واردکننده دستگاه سونوگرافی بودیم ولی امروز در حال تولید این دستگاه‌ها هستیم و حتی این تولیدات را صادر می‌کنیم.

وی افزود: در زمینه تولید دستگاه‌های سی.تی اسکن که روزی آرزوی تولید آن را داشتیم هم در حال خودکفا شدن هستیم. همچنین در زمینه سایر محصولات مصرفی، از جمله کیت‌های آزمایشگاهی به خودکفایی رسیده‌ایم و در زمینه کیت‌های تشخیص کرونا دیگر واردات نداریم و تمام آن‌ها تولیدات داخلی است.

شاهمرادی حمایت از تولید داخلی، گشایش بازار خرید از تولید کننده داخلی و کمک به تجاری سازی و تسهیل صدور مجوزها را از اولویت‌هایی دانست که در دستور کار قرار داده شده است.

وی افزود: در زمینه تسهیل صدور مجوزها برنامه‌های جامعی داریم و بسیاری مواقع به حل مشکلات در حوزه مجوزها کمک کرده‌ایم تا شرکت‌ها مشکلی برای دریافت مجوز نداشته باشند.

این مسئول با اشاره به اقدامات برای حمایت از تولید کنندگان داخلی تجهیزات پزشکی گفت: همواره به دانشگاه‌ها و مراکز درمانی از طریق هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در مراجعه بیماران تاکید کرده‌ایم که کالاهای داخلی در اولویت خرید قرار بگیرد. اکنون این رویه انجام می‌شود و شاهد این هستیم که روز به روز تولیدات داخلی جایگزین محصولات خارجی می‌شوند.

شاهمرادی با اشاره به اینکه به واردکننده کالای خارجی که مشابه داخلی داشته باشد، ارز تعلق نمی‌گیرد، اظهار کرد: هر چه عمق تولید داخلی بیشتر باشد مزیت رقابتی بیشتر شده و باعث می‌شود تولید کنندگان به دنبال حذف ارز باشند.

وی با اشاره به اینکه برای وارد کردن قطعات، به تامین ارز کمک می‌شود، تصریح کرد: در کل رویکرد به سمت حذف ارز است و به دنبال این هستیم که همه قطعات تولید یک کالای داخلی نیز داخلی باشد.

شناسه خبر : 18832
امتیاز شما برای این خبر: