جمعه 28 مرداد
نسخه آزمایشی
1400/08/29

پاسخگویی به بیش از 4هزار تماس توسط مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد

پاسخگویی به بیش از 4هزار تماس توسط مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم  معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد

طی نیمه اول سال جاری، پاسخگویی به 4883 تماس توسط کارشناسان مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شماره 190 صورت پذیرفته است.

به گزارش ایفدانا، به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر ناصر وحدتی؛ سرپرست معاونت غذا و دارو دانشگاه گفت: مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم (DPIC) معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد با به خدمت گرفتن نیروهای آموزش دیده داروساز، ضمن پاسخ دهی به سوالات دارویی عموم مردم سعی در منطقی ساختن روند دارو- درمانی بیماران و ارائه مشاوره به گروه پزشکی را دارد تا مسیر درمان بیمار به شکل صحیحی طی شود.

وی افزود: در حال حاضر مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم سرپرست معاونتت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد، پاسخگویی در خصوص مواردی چون عوارض ناخواسته ناشی از مصرف دارو، مقدار و نحوه مصرف داروها، نحوه مصرف دارو در بارداری و شیردهی، نحوه اختلاط داروها و محلول های تزریقی با هم و سازگاری آن­ها، نحوه نگهداری داروها، تداخلات داروها و مواد غذایی در هنگام مصرف همزمان، ارائه اطلاعات لازم به همراهان فرد مسموم و یا گروه پزشکی در خصوص نحوه برخورد با یک بیمار مسموم، انجام اقدامات اولیه پیش از رسیدن به مراکز درمانی و ... را برعهده دارد.

دکتر وحدتی؛ برگزاری نمایشگاه، نشست خبری، مسابقات دانش آموزی و ... در خصوص هفته پیشگیری از مسمومیت ها را از جمله فعالیت های سالانه این مرکز برشمرد و خاطرنشان کرد: این مرکز با بهره گیری از منابع و کتب علمی، اقدام به تهیه بروشورها و خبرنامه های علمی – تخصصی آموزشی دارویی، به منظور اطلاع رسانی به گروه های هدف مختلف همچون گروه های پزشکی و عامه مردم می نماید.

سرپرست معاونت غذا و دارو دانشگاه با اشاره به اینکه طی نیمه اول سال جاری 4883 تماس توسط کارشناسان مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم این معاونت پاسخ داده شده است، یادآور شد: از این تعداد تماس، 63 درصد بیماران خانم و 37 درصد آقایان بوده اند.

وی در ادامه گفت: بیشترین اطلاعات درخواستی از این مرکز در خصوص عوارض جانبی داروها، کاربرد و موارد مصرف داروها، تداخل داروها با یکدیگر بوده است.

دکتر ناصر وحدتی در پایان بیان شد: مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم سرپرست معاونتت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد با شماره تماس 190 (داخلی3 – کد2) به صورت 12 ساعته از ساعت 8 الی20 (بجز ایام تعطیل) آماده پاسخگویی به سوالات هموطنان عزیز است.

شایان ذکر است: مراکز اطلاع رسانی داروها و سموم (DPICs) در کشور، وظیفه پاسخگویی به سؤالات دارویی گروه پزشکی؛ مردم و کنترل موارد مسمومیت پیش از رسیدن به مراکز درمانی را عهده دار است. این مراکز با ارائه خدمات علمی و با هدف ارتقاء سطح سلامت جامعه، حفظ ایمنی مصرف دارو، کمک به کنترل وقایع اورژانسی مانند مسمومیت با دارو یا مواد شیمیایی، مشغول به فعالیت است./

شناسه خبر : 18824
امتیاز شما برای این خبر: