سه شنبه 25 مرداد
نسخه آزمایشی
1400/08/24
معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران:

تمام آنچه باید در مورد دیابت بدانید

تمام آنچه باید در مورد دیابت بدانید

معاون غذا و دارو دانشگاه ایران گفت: یابت بیماری مزمن و متابولیکی و غیر واگیر است که در حال حاضر حدود بیش از 420 نفر از بالغین سراسر جهان مبتلا به دیابت هستند؛ سالانه حدود دو میلیون مرگ مستقیماً به دیابت نسبت داده می شود و در دهه های گذشته هم تعداد موارد و هم شیوع آن به طور فزاینده ای رو به گسترش گذاشته است .


 
به گزارش واحد روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران :به مناسبت 23 آبان ماه و روز جهانی دیابت ، دکترمهران ولائی معاون غذا و دارو دانشگاه ایران در مصاحبه ای به این موضوع پرداخت.
دکتر مهران ولای یدر خصوص تاریخچه  روز جهانی دیابت اظهار داشت : در سال 1991 فدراسیون جهانی دیابت(IDF)  و سازمان بهداشت جهانی(WHO) تاریخ 14 نوامبر را که مصادف با سالگرد تولد «فردریک بانتینگ  فردی که همراه با «چارلز بست» انسولین را کشف کرد، به عنوان روز جهانی دیابت معرفی کردند.
وی چنین ادامه  داد : با تغییر سبک زندگی شمار مبتلایان به بیماری دیابت روز به روز در حال افزایش است. با توجه به عوارض بلندمدتی که دیابت می‌تواند برای فرد مبتلا، خانواده‌ها و تیم درمانی ایجاد کند. شناخت و اطلاع‌رسانی درباره این بیماری مزمن اهمیت زیادی پیدا می‌کند.
باتوجه به افزایش روزافزون مبتلایان به این بیماری، این روز با هدف آشنایی و اطلاع‌رسانی عموم مردم درباره دیابت، عوارض و درمان آن نام‌گذاری شده است. دیابت درمان‌ نشده می‌تواند عوارضی جدی از قبیل کوری ناگهانی، نارسایی کلیوی، سکته مغزی و قطع پا به دنبال داشته باشد؛ به همین جهت می‌تواند باعث ایجاد هزینه‌های طولانی‌مدت پزشکی و غیرپزشکی برای بیماران، خانواده‌ی آن‌ها، مراقبین و نظام سلامت شود.
هدف از تعیین روز جهانی دیابت ، راه اندازی بزرگ‌ترین کمپین آگاهی‌دهی در جهان است. این کارزار هرساله توجهاتی را به خود جلب می‌کند که برای مبتلایان به دیابت اهمیت زیادی دارد و تلاش می‌کند تا دیابت را کاملا در کانون توجهات عمومی و سیاسی قرار دهد.
کمپین  و وحدت جامعه جهانی آگاهی بخشی از دیابت در جهان با نماد دایره آبی درسال 2007 در سازمان ملل تصویب و تشکیل شد  تا دیابت کاملاً در کانون توجه افکار عمومی و سیاسی دنیا قرار گیرد.                                                        
این کمپین در سال گذشته یعنی سال 2020 صدمین سال کشف انسولین را جشن گرفت و تلاش برای آگاهی بخشی درباره دیابت و دسترسی همه به نیازهای مراقبتی دیابت را ادامه خواهد داد. روز جهانی دیابت در سالهای 2021 تا 2023 با هدف به امید دسترسی همه مبتلایان به خدمات مراقبتی دیابت در سراسر چهان برگزار می‌شود.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران به شیوع بیماری دیابت پرداخت و اظهار داشت: دیابت بیماری مزمن و متابولیکی و غیر واگیر است که در حال حاضر حدود بیش از 420 نفر از بالغین سراسر جهان مبتلا به دیابت هستند؛ سالانه حدود دو میلیون مرگ مستقیماً به دیابت نسبت داده می شود و در دهه های گذشته هم تعداد موارد و هم شیوع آن به طور فزاینده ای رو به گسترش گذاشته است . به استناد سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین زده می‌شود که تا پایان سال 2030 این عدد به 578 و تا سال 2045 به 700 میلیون نفر برسد.
در فرد دیابتی  یا انسولین ساخته شده توسط بدن کافی نیست و بدن نمی تواند از انسولین ساخته شده به درستی استفاده کند. در نتیجه گلوکز یا قند خون از خون به سلول ها نرسیده ، پس سطح قند در خون افزایش می یابد و با گذشت زمان در صورت عدم کنترل ، منجر به آسیب های جدی به قلب  و عروق ، چشم ها ، کلیه ها و اعصاب می شود.
 
به جز انواع دیابت های نادر ، 3 نوع دیابت داریم:

    نوع 1 یا " دیابت وابسته به انسولین" ، که  لوزالمعده یا هیچ انسولینی تولید نمی کند و یا مقدار تولید آن بسیار کم است. اغلب در کودکان ونوجوانان و زیر 30 سال رخ می دهد.علت دقیقا مشخص نیست  اما داشتن زمینه ابتلا به دیابت، ویروس ها، و اختلالات در سیستم دفاعی که می توانند سلولهای تولید کننده انسولین در لوزالمعده را از بین ببرند از عوامل ابتلا به نوع یک دیابت هستند.

علائم دیابت نوع 1: تشنگی فراوان، خستگی، گرسنگی شدید ، تکرر ادرار، کاهش وزن و بی حوصلگی هستند.
 

    نوع 2 شایع تریننوع دیابت ، معروف به دیابت بزرگسالی است. انسولین تولید می شود اما موثر نیست چون بدن نمی تواند از انسولین تولید شده استفاده کند و در نتیجه قند خونبالا می رود. 90 درصد دیابتی از نوع 2 هستند. معمولا اختلال هورمونی عامل این نوع دیابت است.

افراد بالای 30 سال، افراد مستعد چاقی، برخی خانم های باردار، افراد دارای چربی خون بالا و فشار خون بالا، وجود افراد درجه یک دیابتی در خانواده، می توانند از عوامل ابتلا باشند.
علایم دیابت نوع 2 و بروز آن بسیار کند و قابل مشاهده نیست و از این رو مبتلایان معمولا دیر هنگام مراجعه می کنند. وقتی که به یکی از عوارض دیابت مبتلا شده اند یا در هنگام یک آزمایش تصادفی...
مهم ترین علائم این نوع دیابت: تشنگی فراوان، تکرر ادرار، بی حوصلگی و عصبی بودن، بی حسی و مورمور شدن انگشتان و ایجاد زخم و دیر التیام یافتن زخم ها
درمان خوراکی و گاه تزریق انسولین ،کاهش وزن، رعایت تغذیه و ورزش درمان این نوع دیابت است.

    نوع 3 دیابت بارداری : در 3 تا 5 درصد زنان باردار و در اواخر دوران حاملگی، هورمونهایی تولید می شود که تولید انسولین را مهار می کند. بعد از به دنیا آمدن نوزاد از بین رفته اما ممکن است در بارداری بعدی مجدداً ظاهر شود. 50 در صد نیز ممکن است برای همیشه مبتلا باقی بمانند.

 
وی در ادامه گفت: که دیابت ناشی از بیماری ها مانند: تالاسمی، بیماری های غدد درون ریز و.... را نیز داریم. افراد مسن و افرادی که تحت شرایط پزشکی ویژه قرار دارند (مانند دیابت ، بیماری قلبی و آسم) در معرض بیماری های واگیر دار  مانند بیماری های باکتریایی یا ویروسی ویروس آسیب پذیرتر هستند. در افراد دیابتی در صورت ابتلا به عفونت ویروسی ، به دلیل نوسانات در سطح گلوکز خون و احتمالاً وجود عوارض دیابت ، درمان دشوارتر می شود : اولاً ، به خاطر به خطر افتادن سیستم ایمنی بدن و سخت تر شدن مبارزه با ویروس ، ثانیاً ، رشد ویروس در محیطی که گلوکز خون افزایش دارد.
لذا بیماران مبتلا به دیابت ، باید مدام بیماری خود را کنترل کرده تا دچار شرایط عفونت ویروسی نشوند. اگر دیابت کنترل نشود و قند خون نوسان داشته باشد ، فرد در معرض مشکلات ناشی از دیابت قرار می­‌گیرد و بیماری قلبی و سایر بیماری­‌ها نیز در کنار دیابت، احتمال شدت بیماری های واگیردار مانند  ابتلا به کرونا را ، بالا می برد زیرا توانایی بدن در مبارزه با عفونت کاهش یافته است.
باید این بیماران به اندازه کافی آب و مایعات مصرف کرده و تهیه تجهیزات دیابت (مانند نوار تست قند خون و در صورت امکان نوار کتون ادرار) و داروهای مصرفی را مدیریت و نیاز دارویی خود را از قبل پیش بینی کنند.
 
دکتر ولائی به الزام رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی، شستشوی مرتب دستها و پوشانیدن دهان هنگام عطسه و سرفه با آرنج یا دستمال و استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی، رعایت الگوی صحیح غذایی و وزن مناسب، عدم استعمال دخانیات، اجتناب از اضطراب و استرس، شیوه درست زندگی و داشتن اطلاعات و آگاهی به روز از قوانین بیماری دیابت و اطلاع از صحت عملکرد دستگاههای سنجش قند خون در افرادی که از انسولین استفاده می کنند اشاره کرد و به راهکارهای پیشگیری از دیابت پرداخت و اظهارداشت: حذف شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده از برنامه غذایی،نوشیدن آب به مقدار زیاد، عدم استعمال دخانیات و الکل،داشتن رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات با فیبر بابا، میوه، سبزیجات، غلات و حبوبات، حذف غذاهای فرآوری شده و فست فودها از برنامه غذایی، رعایت وزن ایده آل، خواب کافی و با کیفیت برای پیشگیری از دیابت موکداً توصیه می شود. وی همچنین به نقش ورزش و فعالیت های بدنی هم در پیشگیری از ابتلا به دیابت و هم در افراد دیابتی برای کنترل قند خون اشاره کرد و گفت: در افراد دیابتی باید ورزش تحت نظارت پزشک باشد و پاها مرتب از نظر ایجاد زخم و تاول بررسی شوند و از کفش و جوراب مناسب استفاده شود.به افراد دیابتی توصیه می شود از انجام کوهنوردی پرهیز کنند زیرا در کوهنوردیفشار زیادی روی پاها وارد می شود. در این بیماران به علت دیابت ، اعصاب حسی آسیب دیده اند و پاها حس چندانی ندارند از این رو ممکن است بدون آنکه متوجه شوند در ناحیه کف پا زخم ایجاد شود.
معاون غذا و دارو در ادامه ادامه داد: لازم است به فراگیری آموزش های لازم و کنترل قند خون و ادرار به هنگام مصرف دارو اعم از قرص یا انسولین هنگام انجام فعالیت های ورزشی ، به منظورایجاد تعادل مناسب جهت  جلوگیری از افت قند توجه شود.
 
وی در پایان یادآور شد: میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به امکانات مراقبتی دیابت دسترسی ندارند  از این رو شعار  روز  جهانی دیابت در سال 1400 «دسترسی به مراقبت‌های دیابت» تعیین شده است. بیماران مبتلا به دیابت به مراقبت‌های مداوم  مدیریت دیابت و پیشگیری از عوارض آن نیاز دارند .
دولت‌ها  موظف هستند که سرمایه‌گذاری در مراقبت و پیشگیری از دیابت را افزایش دهند و داروها، امکانات، حمایت و مراقبت‌های موردنیاز بیماران دیابتی در سراسر جهان  را فراهم آورند.
 
گرچه  دیابت هیچگاه کاملا رفع نمی شود  و تا آخر عمر همراه  فرد دیابتی است اما می توان آن را با مدیریت صحیح و به کمک پزشک و رعایت جدی توصیه های پزشکی کنترل کرد.
 شناسه خبر : 18810
امتیاز شما برای این خبر: