پنجشنبه 29 اردیبهشت
نسخه آزمایشی
1400/08/23

رصد مراحل تولید و مواد اولیه دارو/ بازبینی آیین‌نامه جدید تاسیس داروخانه‌ها

رصد مراحل تولید و مواد اولیه دارو/ بازبینی آیین‌نامه جدید تاسیس داروخانه‌ها

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: وضعیت و مراحل تولید و مواد اولیه دارو تا زمانی که به دست مردم برسد، رصد می‌شود.

به گزارش ایفدانا، دکتر بهرام دارایی در نشست کمیته دارو و غذا کمیسیون بهداشت مجلس درمورد وضعیت دارو و ارز ترجیحی، گفت: در جریان وضعیت دارو و تولیدکنندگان قرار داریم و وضعیت و مراحل تولید و مواد اولیه دارو تا زمانی که به دست مردم برسد، رصد می‌شود.

وی افزود: در زمینه وضعیت ارزی در آینده سناریوهای مختلف را مورد توجه قرار دادیم و بحث های علمی و فنی فشرده‌ای را با کمک  تصمیم گیران، متخصصان دانشگاهی و صنعت دنبال می‌کنیم، در حال حاضر بسته‌ای آماده کرده ایم  و  شرایط مختلف و پیش بینی های لازم برای آن صورت گرفته و بر اساس تصمیم ارزی دولت آن را اجرا خواهیم کرد البته بنا داریم تا آخر سال ارز دارو ترجیحی پرداخت شود و برنامه‌ریزی و اجرا بر این اساس است.
 
وی ادامه داد: با توجه به نیازهای موجود و پیش بینی آینده مقدار ارز بیشتری در حوزه تامین دارو و تجهیزات پزشکی به ویژه تجهیز بیمارستان‌های جدید و افزایش تخت جدید نیاز است و در این رابطه برآورد لازم  به دولت اعلام شده و  تصمیم گیری در این رابطه بر عهده مجلس و دولت است.


رئیس سازمان غذا و دارو در مورد داروهای مقابله با کرونا گفت: موجودی در حال حاضر برای دو یا سه قلم داروهای مقابله با کرونا قابل قبول است اما در مواجهه با پیک احتمالی ششم باید تمهیدات جدی تری داشته باشیم.
 
وی در مورد آئین‌نامه جدید تاسیس داروخانه‌ها گفت: برخی اقدامات باعث ایجاد شکاف در جامعه داروسازی شده و میان جوانان و پیشکسوتان فاصله افتاده است رشته داروسازی از سخت‌ترین رشته‌های گروه پزشکی است و جوانان فارغ التحصیل داروسازی باید برای اشتغال در حوزه های متنوع و تاثیر گذار حوزه سلامت امیدوار باشند و زیبنده نیست فارغ‌التحصیلان داروسازی به دلیل نبود زمینه اشتغال به فکر مهاجرت باشند؛ نیاز است این آیین‌نامه با حضور خبرگان،  ذی نفعان و مسئولان مرتبط مورد بازبینی قرار گیرد و در هفته آتی کارگروه مشورتی برای این موضوع تشکیل خواهد شد؛ آیین‌نامه باید به گونه ای تعدیل شود که حداکثر رضایت‌مندی را ایجاد و منافع نهایی جامعه داروسازی و مردم را تامین کند./شناسه خبر : 18807
امتیاز شما برای این خبر: