پنجشنبه 29 اردیبهشت
نسخه آزمایشی
1400/08/19
معاونت غذا ودارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

اهمیت و کارایی استفاده از ماسک در پیشگیری از بیماری کرونا در شرایط فعلی

اهمیت و کارایی استفاده از ماسک در پیشگیری از بیماری کرونا در شرایط فعلی

بر اساس توصیه های نهادهای بین المللی حوزه سلامت از جمله سازمان بهداشت جهانی و همچنین کمیته علمی مقابله با کرونا کشور، استفاده از ماسک ، از ابتدای شیوع ویروس کرونا به عنوان یکی اصلی ترین پروتکل های بهداشتی مقابله با شیوع کرونا مطرح است.

به گزارش ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پبر اساس توصیه های نهادهای بین المللی حوزه سلامت از جمله سازمان بهداشت جهانی و همچنین کمیته علمی مقابله با کرونا کشور، استفاده از ماسک ، از ابتدای شیوع ویروس کرونا به عنوان یکی اصلی ترین پروتکل های بهداشتی مقابله با شیوع کرونا مطرح بوده و لزوم استفاده از آن در حال حاضر نیز با وجود واکسینه شدن بخشی از جامعه، برای کلیه افراد جامعه حتی افرادی که واکسیناسیون ایشان تکمیل شده است ادامه دارد.

لازم به ذکر است کلیه توصیه ها و پروتکل های بهداشتی پیشگیری از کرونا تا زمان اعلام رسمی توسط کمیته علمی کشوری لازم الاجرا بوده و در حال حاضر استفاده از ماسک در هنگام تعاملات با دیگران با فاصله کمتر از 2 متر، به عنوان یکی از راه های اصلی پیشگیری از کرونا مورد وفاق مراجع علمی مورد نظر است.

 مهندس ریحانه فرخی مدیر نظارت و ارزیابی تجهیزات پزشکی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بیان کرد: استان اصفهان به عنوان یکی از سه قطب اصلی تولید تجهیزات پزشکی در کشور، همیشه نقش مهمی در افزایش نرخ خودکفایی و امنیت کشور در حوزه تجهیزات پزشکی ایفا کرده است.

در زمانی شروع اپیدمی کرونا در کشور،در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان 3 تولیدکننده دارای پروانه ساخت تجهیزات پزشکی داشتیم که با همت ایشان و ورود سایر فعالان عرصه تولید استان به این حوزه علاوه بر کمک به تامین نیاز بیش از 25 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور توسط تولیدکنندگان اصفهانی، به مرور و در حال حاضر با فعالیت خطوط تولید بیش از 60 تولیدکننده انواع ماسک سه لایه و فیلتردار در استان، بخش عمده ای از نیاز کشور و بعضا بازارهای صادراتی توسط محصولات دارای استاندارد و کیفیت تولیدشده توسط تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی اصفهان تامین میشود. لذا در حال حاضر با تولید و عرضه بیش از تقاضای ماسک توسط فروشگاه های تجهیزات پزشکی و داروخانه سطح شهر، نیاز عموم مردم به این کالا مرتفع شده است.

همچنین ایشان در خصوص چگونگی اطمینان از کیفیت و استاندارد بودن ماسک ها اظهار کرد: رعایت استانداردهای مربوط به تولید ماسک ازجمله کارایی فیلتراسیون، کیفیت مواد اولیه و رعایت شرایط بهداشتی فضای تولید، از الزامات اساسی برای اطمینان از عملکرد مناسب آن در پیشگیری از ابتلا به بیماری و همچنین جلوگیری از ایجاد حساسیت و آسیب برای مصرف کننده می‌باشد. همانطور که می‌دانید اثبات این موضوعات از طریق انجام آزمون‌های تخصصی و آزمایشگاهی توسط دستگاه‌ها و روش‌های علمی بر روی مواد و محصول تولیدی به دست آمده و ارائه برخی راهکارهای خانگی نظیر خاموش کردن شمع، سوزاندن پارچه‌های تشکیل دهنده و ... دارای وجاهت علمی نبوده و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. معاونت غذا و دارو با نظارت مستمر بر سطوح تولید، توزیع و عرضه کالاهای سلامت محور همواره به دنبال حفظ اطمینان از اصالت و استاندارد ماسک عرضه شده در بازار برای عموم مردم است.

لذا مردم برای اطمینان از خرید ماسک دارای اصالت و استاندارد صرفا کافی است نسبت به رعایت سه گام ذیل اقدام نموده و در صورت مشاهده تخلف موارد را از طریق شماره تماس مدیریت تجهیزات پزشکی معاونت غذا و دارو ( 36547981 ) اعلام کنند:

    خرید انواع ماسک مورد نیاز خود صرفا از طریق فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی و داروخانه به عنوان عرضه‌کنندگان مجاز و تحت نظارت
    صرفا و اکیدا خرید ماسک های دارای برچسب اصالت کالا ( لیبل زرد رنگ) بر روی جعبه محصول
    استعلام اصالت محصول خریداری شده از طریق ارسال کد 16 رقمی لیبل اصالت (با خراشیدن لایه محافظ) به شماره پیامک 20008822 و یا استعلام از طریق سایت و اپلیکیشن TTAC ( تی تک)
شناسه خبر : 18784
امتیاز شما برای این خبر: