سه شنبه 09 آذر
نسخه آزمایشی
1400/08/05

مواد مخدر و محرک، در صدر علل مرگ‌های ناشی از مسمومیت/عرضه قاچاق قرص برنج در کشور

مواد مخدر و محرک، در صدر علل مرگ‌های ناشی از مسمومیت/عرضه قاچاق قرص برنج در کشور

مدیرکل دفتر نظارت و پایش مصرف فراورده‌های سلامت محور سازمان غذا و دارو بیشترین مرگ ناشی از مسمومیت را سوءمصرف مواد مخدر، محرک و الکل دانست و گفت: سموم دفع آفات، قرص برنج، جونده‌کش‌ها، سرب و سیانور به ترتیب بیشترین آمار را به خود اختصاص داده‌اند


به گزارش ایفدانا، دکتر نوشین محمدحسینی در نشست خبری وزارت بهداشت که به مناسبت هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها برگزار شد، گفت: هفته نخست آبان ماه به عنوان هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها نام‌گذاری شده و دلیل تاکید بر پیشگیری از مسمومیت، این است که تعداد زیادی از موارد مسمومیت‌ها منجر به بستری در بیمارستان و حتی مرگ هم می‌شود.


وی افزود: همزمانی با کرونا و توجه بیشتر ما به اینکه برای پیشگیری از ابتلا به کرونا، بیشتر از شوینده‌ها و مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کنیم، متاسفانه آمار مسمومیت را هم تحت تاثیر قرار داده است. فصل سرما یکی از فصول برای مسمومیت با مونوکسید کربن است، اگر ما به بخاری‌ها دقت نکنیم و استاندارد بودن بخاری و لوله آن را مدنظر قرار ندهیم، متاسفانه حتی این قاتل خاموش می‌تواند جان افراد خانواده را بگیرد و ممکن است یک خانواده با هم دچار مسمومیت شده و همه باهم از بین بروند.

محمدحسینی ادامه داد: بنابراین این هفته در نظر گرفته شده تا توجه همه را به این مطلب جمع کند که مسمومیت در بسیاری از موارد قابل پیشگیری است.

مدیر کل دفتر نظارت و پایش مصرف فراورده‌های سلامت محور سازمان غذا و دارو 
اظهار کرد: بیشترین مرگ ناشی از مسمومیت با سوءمصرف مواد مخدر، محرک و الکل است، بعد از آن سموم دفع آفات، قرص برنج، جونده‌کش‌ها، سرب و سیانور است و بعد از آن مرگ ناشی از مسمومیت با مونوکسید کربن است که ۱۱ تا ۱۵ درصد از مرگ‌های ناشی از مسمومیت را تشکیل می‌دهد.

به گفته وی مرگ ناشی از مسمومیت دارویی هفت تا ۱۰ درصد کل مرگ‌های ناشی از مسمومیت را به خود اختصاص می‌دهد. بنابراین اولین دلیل  مرگ و میر در حوزه مسمومیت‌ها مربوط به دارو نیست، بلکه بین ۵۵ تا ۶۵ درصد از مرگ‌های ناشی از مسمومیت، با سوءمصرف مواد مخدر، محرک و الکل است.


وی افزود:  در گروه مسمومیت دارویی، آرامبخش‌ها بیشتر منجر به مسمومیت می‌شوند. خوشبختانه در مراجعه به بیمارستان بسیاری از افراد نجات پیدا می‌کنند. مصرف خودسرانه متاسفانه نه تنها در کشور ما بلکه در هیچ کجای دنیا ثبت نمی‌شود. 

مدیر کل دفتر نظارت و پایش مصرف فراورده‌های سلامت محور سازمان غذا و دارو    گفت: متاسفانه با شیوع کرونا با توجه به اینکه اقبال زیادی به استفاده از ضدعفونی‌کننده‌ها، الکل و ... ایجاد شده، طبیعتا با در دسترس قرار گرفتن بیشتر این موارد، در ابتدا مسمومیت را بیشتر افزایش داد. اگر نیمه اول سال ۱۳۹۹ را با نیمه اول ۱۴۰۰ مقایسه کنیم، می‌بینیم که در نیمه نخست سال ۱۳۹۹ تعداد زیادی مسمومیت با متانول داشتیم که نزدیک به ۱۰۰۰ نفر مرگ بر اثر مصرف متانول داشتیم که خوشبختانه این عدد در سال ۱۴۰۰ به شدت کاهش یافت و ۷۸ درصد کاهش در مسمومیت با متانول داشتیم.

وی تصریح کرد: داروهایی که بدون نسخه می‌توانند در داروخانه ها عرضه شوند، اقلامی هستند که لیست آن‌ها در سیستم غذا و دارو وجود دارد. برای اینکه این اقلام درست مصرف شوند و تداخلی با داروهای مصرفی و موقعیت زمینه‌ای مصرف‌کننده نداشته باشند، در سازمان غذا و دارو استانداردی با عنوان "مدیریت ناخوشی‌های جزئی در داروخانه" تدوین و برای داروخانه‌ها ابلاغ شده که طی آن استاندارد، یکسری سوالاتی داروساز از بیمار می‌پرسد و در صورتیکه داروی بدون نسخه را برای بیمار خطرناک تشخیص دهد، می‌تواند او را به پزشک هدایت کند و در غیر این صورت می‌تواند دارو را تحویل دهد. همچنین کتابچه راهنمایی هم در این زمینه تدوین شده که در اختیار داروخانه ها قرار می‌گیرد.

محمدحسینی گفت: مرگ و میری که با مواد مخدر و محرک در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، اصلی‌ترین مسمومیت با مواد مخدر و محرک با اختلاف زیاد بوده در داروی متادون ۴۵ درصد و در ترامادول ۲۰ درصد بوده است. همچنین مسمومیت با تریاک ۲۸ درصد و شیشه ۸ درصد بوده است و بعد از آن مرفین، حشیش و هروئین بودند. بنابراین دقت در نحوه نگهداری داروهای متادون برای کسانیکه برای درمان آن را استفاده می‌کنند و همچنین ترامادول که برایشان تجویز شده مهم است و مسمومیت با این مواد بالا و بسیار خطرناک است.

وی ادامه داد: همچنین مسمومیت با قرص برنج بیش از نیمی از مسمومیت‌های سموم و آفات را تشکیل می‌دهد. علی‌رغم اینکه عرضه قرص برنج در کشور ممنوع است. کسی که با قرص برنج مسموم می‌شود، تقریبا نجات دادنش غیرممکن است. متاسفانه این ماده به صورت قاچاق هنوز عرضه می‌شود اما نگهداری و مصرف آن ممنوع و به شدت خطرناک است. حتی لازم نیست که خورده شود، بلکه گازی که از این قرص‌ها متصاعد می‌شود، گاهی وقتی داخل کیسه های حبوبات و برنج قرار می‌دهند، می تواند کشنده باشد. تاکید می‌کنم که قرص برنج فروخته و تهیه نشود و ما هم به دنبال خرید آن نباشیم.


شناسه خبر : 18734
امتیاز شما برای این خبر: