دوشنبه 26 مهر
نسخه آزمایشی
1400/07/12
پاسخ رییس سازمان غذا و دارو به نامه گمرک درباره معطل ماندن یک هزار و 300 تن سرم در گمرک کشور؛

تمامی سرم های وارد شده و مورد تایید، به صورت حمل یکسره از گمرک خارج شده است

تمامی سرم های وارد شده و مورد تایید، به صورت حمل یکسره از گمرک خارج شده است

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه محموله‌ هایی که نسبت به کیفیت آنها ابهام وجود داشته، پس از دو هفته که پاسخ آزمایشات به دستمان رسیده، تعیین تکلیف شده اند، گفت: تمامی سرم های وارد شده و مورد تایید، به صورت حمل یکسره از گمرک خارج شده است.

به گزارش ایفدانا و به نقل از خبرگزاری موج، دکتر محمدرضا شانه ساز، رییس سازمان غذا و دارو در واکنش به نامه گمرک درباره معطل ماندن یک هزار و 300 تن سرم در گمرک کشور، گفت: هر آنچه که تاکنون سرم با هماهنگی سازمان غذا و دارو وارد شده، به صورت حمل یکسره از گمرک خارج شده است.

وی افزود: حدود 10 میلیون سرم وارد کشور شده است که درباره تعدادی از سرم‌ های وارداتی دچار تردید شدیم، به همین دلیل نمونه ‌هایی را به آزمایشگاه ارسال کردیم که مشخص شدن نتیجه دو هفته زمان بر است. اما به جز این موارد، تمامی سرم های وارد شده به صورت حمل یکسره از گمرک خارج شده است.

دکتر شانه ساز در پاسخ به این سوال که آیا این هزار و 300 تن سرم جزو همین محموله‌ های مشکوک است یا خیر، پاسخ داد: خیر، همانطور که عرض کردم محموله‌ هایی که نسبت به کیفیت آنها ابهام وجود داشته، پس از دو هفته که پاسخ آزمایشات به دستمان رسیده، تعیین تکلیف شده اند. ممکن است این سرم ها جزو محموله هایی باشند که به سازمان غذا و دارو اظهار نشده باشد. ما متاسفانه به سامانه های گمرک دسترسی نداریم و برخط اطلاعی به دست ما نمی رسد.

وی در پاسخ به این سوال که چطور ممکن است وارد کننده ‌ای بدون اطلاع سازمان غذا و دارو سرم وارد کشور کرده باشد، تصریح کرد: متاسفانه این مشکل در حال حاضر وجود دارد و در همین باره نامه ای به سازمان بازرسی کل کشور نوشته ایم و سپس جلسه ای برگزار و مقرر شد که هرآنچه که قرار است وارد کشور شود، ابتدا ثبت سفارش شود و سپس وارد شود. که اگر این تصمیم عملیاتی شود، دیگر وارد کننده‌ ای نمی تواند ابتدا کالا را وارد گمرکات کشور کند و پس از آن با فشارهای مختلف، به دنبال دریافت ارز و ترخیص کالایش باشد.

دکتر شانه ساز همچنین با اشاره به انجام فراخوان برای واردات سرم، افزود: اینکه گفته می شود فقط برخی شرکت ها مجوز واردات دارند و سایر شرکت های نمی توانند سرم وارد کنند، درست نیست؛ چراکه ما برای واردات سرم فراخوان انجام دادیم و هر شرکتی که اعلام آمادگی کرده مجوز دریافت کرده است.

رییس سازمان غذا و دارو درخصوص آخرین وضعیت سرم در کشور، عنوان کرد: شرکتی که در تولید سرم دچار مشکل شده بود، از حدود یکماه قبل وارد چرخه تولید شده است و در نیمه دوم مهرماه هیچ مشکلی درباره تامین سرم نخواهیم داشت./شناسه خبر : 18638
امتیاز شما برای این خبر: