دوشنبه 26 مهر
نسخه آزمایشی
1400/07/10
مدیر غذای دانشگاه علوم پزشکی همدان:

سالمندان به عنوان پیشکسوتان و ولی نعمتان جامعه اند

سالمندان به عنوان پیشکسوتان  و ولی نعمتان جامعه اند

مدیر غذای استان در هفته جهانی سالمند گفت: سالمندان ولی نعمتان و پیشکسوتان جامعه اند و از جایگاه ارزشمندی برخوردار هستند.

به گزارش ایفدانا و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان، مدیر غذای استان در هفته جهانی سالمند گفت: سالمندان ولی نعمتان و پیشکسوتان جامعه اند و از جایگاه ارزشمندی برخوردار هستند.
 
 
وی در خصوص روز جهانی سالمندان گفت: سازمان بهداشت جهانی شعار " بهره مندی عادلانه تمام سنین از فناوری دیجیتال " را به عنوان شعار روز جهانی سالمند مطرح کرده است و این شعار به منزله این است که سالمندان نیاز به توانمندسازی، آموزش و حمایت های اجتماعی دارند که بتوانند در فضای مجازی با استفاده از اینترنت در مسائل اجتماعی ورود پیدا کنند.

 
دکتر کاظم زاده با بیان اینکه هفته جهانی سالمند از ششم تا دوازدهم مهرماه است و دارای چند محور اصلی روز شمار است روزهای هفته را بر اساس اعلام وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به شرح ذیل اعلام نمودند  :

 
  • روز سه شنبه  6/7/1400 :   رسانه، آگاهی بخشی، مطالبه گری، فرهنگ و گفتمان سازی 
  • روز چهارشنبه  7/7/1400: آموزش و توانمندسازی
  • روز پنج شنبه  8/7/1400 : حمایت های اجتماعی، رفاهی و اقتصادی
  • روز جمعه  9/7/1400  : سرمایه و مشارکت اجتماعی، خانواده و جامعه
  • روز شنبه  10/7/1400 :  مراقبت و سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی
  • روز یکشنبه  11/7/1400 : قانونگذاری، سیاست گذاری و راهبری امور سالمندان
  • روز دوشنبه  12/7/1400 : محیط دوستدار سالمند

 
وی گفت: رسانه ،آگاهی بخشی و مطالبه گری فرهنگ و گفتمان ،آموزش توانمندسازی، حمایتهای اجتماعی و اقتصادی ،سرمایه و مشارکت اجتماعی خانواده و مراقبت  از سلامت جسمی ،روانی و معنوی،قانون گذاری،سیاست گذاری و رهبری امور سالمندی و در نهایت محیط دوستدار سالمند محورهای هفته جهانی سالمندان است.
 
 
مدیر غذای دانشگاه علوم پزشکی  استان همدان گفت : در سالجاری سازمان بهداشت جهانی روز جهانی سالمند را با شعار بهره مندی عادلانه تمام سنین از فناوری دیجیتال آغاز نموده است که از طرف وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران با توجه به شرایط خاص بیماری کرونا و لزوم مراقبت و حمایت از سالمندان،  شعار   " کرونا فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان  " به عنوان شعار ملی اعلام شده است .  

 
دکتر کاظم زاده گفت: نگاه ویژه ما به سالمندی این است که سالمندان افرادی هستند که باید شرایط بهداشتی مناسبی برای آنها در نظر گرفته شود و با توجه به فرهنگ ایرانی مورد تکریم ومراقبت بهتری قرار گیرند تا از مراقبت های سالمندی ، غربالگری های جسمی و روانی و بازتوانی های لازم سالمندی  برخوردار شوند. هرچند که افزایش جمعیت سالمندی و هرم سالخوردگی به عنوان یک موفقیت بهداشتی تلقی می شود که نشان دهنده این است که  سالمندان با مراقبت های جامع ، کمتر دچار بیماری و مرگ و میر شده اند اما باید بیاد داشت شرایط مناسب اجتماعی و بهداشتی بطور مستمر باید در جهت ارتقاء سطح سلامت سالمندان بهبود یابد . باید توجه داشت که سالمندان ذخائر با ارزش جامعه تلقی می شوند وبعنوان تکیه  گاه جامعه لازم است در سیاست های کلان جمعیتی مورد نظر قرار گیرند .

 
مدیر غذای دانشگاه علوم پزشکی  استان همدان ادامه : لازم است برای سالمندان  زمینه سازی های مناسبی جهت داشتن  یک زندگی آرام و سالم فراهم شود .
 
 
دکتر کاظم زاده  اذعان داشت: به نظر می رسد مهم ترین دغدغه های سالمندان رفاه اقتصادی و اجتماعی ، سلامت روحی، روانی و جسمانی است  که با مراقبت های  بیشتر تغذیه ای ، بهداشتی ، فعالیت های فیزیکی و ورزشی ، حضور آنها در جامعه و جمع خانواده ، استفاده از مشورت های آنان در خانواده و تکریم آنان می توان منزلت و شخصیت آنها را در جایگاه والاتری قرار داد و دوره سالمندی بهتری را برایشان رقم زد.
 
وی خاطرنشان کرد: فراموش نکنیم که موضوع کرونا موضوع بسیار جدی و مهمی است و سالمندان در خطر آسیب های بیشتری در مقابل آن قرار دارند که خوشبختانه با واکسیناسیونی که در حال انجام است تا حدودی این خطر کاهش یافته اما لازم است سالمندان بازهم مانند گذشته با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی ، کرونا را تمام شده تلقی نکنند و  بیش از گذشته به تغذیه و فعالیت بدنی مناسب خود توجه نمایند و با استفاده از لبنیات کم چرب ، میوه و سبزیجات بیشتر  و کاهش مصرف نمک ، قند و چربی ها سیستم ایمنی خود را تقویت نمایند . کاهش مصرف گوشت قرمز و جایگزینی با گوشت های سفید مانند ماهی و مرغ کمک کننده است .

 
مدیر غذای دانشگاه علوم پزشکی همدان در پایان گفت: همیشه به یاد داشته باشیم سالمندان به عنوان پیشکسوتان و ولی نعمتان جامعه در جایگاه ارزشمندی قرار دارندو همه ادارات و سازمان ها نسبت به تکریم و گره گشایی از مشکلات آنان باید پیشقدم باشند و تکریم هفته و روز سالمندان را در تمام سازمانها و اداره ها برگزار نمائیم و بپذیریم که روزگاری ما نیز در جایگاه سالمندی قرار خواهیم گرفت./


شناسه خبر : 18626
امتیاز شما برای این خبر: