سه شنبه 03 خرداد
نسخه آزمایشی
1400/06/13

نحوه بررسی اصالت محصولات سلامت محور

نحوه بررسی اصالت محصولات سلامت محور

بهترین روشی که می توانیم از تقلبی و اصل بودن محصولات سلامت محور مطمئن شویم.

به گزارش ایفدانا و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو گیلان، مصرف اقلام خوراکی، آرایشی و بهداشتی سالم یکی از بزرگترین دغدغه های جامعه امروز است. با توجه به این که بخش زیادی از این کالاها از کشورهای دیگر وارد کشور ما می شود ، کنترل و نظارت سازمان های ذیربط از جمله سازمان غذا و دارو از محل تولید، حمل و نقل تا عرضه کالا بسیار حائز اهمیت است.

یکی از راه های اطمینان از اصالت و سلامت این گونه کالاها وجود برچسب های اصالت بر روی کالا می باشد. بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو و با توجه به ابعاد بسیار پر مخاطره و گستره جانبی، مالی، اقتصادی، امنیتی و غیره، تجارت اقلام تقلبی به ویژه در حوزه فراورده های سلامت محور، طرح کنترل اصالت و رهگیری و ردیابی فراورده های سلامت طراحی شده است. طرح برچسب اصالت با هدف تشخیص کالای واقعی از کالای قاچاقروی محصولات سلامت محور با آرم سازمان غذا و دارو نصب شده است و خریداران محصولات سلامت محور باید اصالت کالا را از طریق این برچسب با استفاده از سامانه مدیریت و نظارت بر محصولات سلامت محور استعلام کنند. در صورت استعلام برچسب اعلام شده، همه اطلاعات نشان دهنده اصالت یک محصول مانند نام کالا، تاریخ تولید، انقضا، نام تولیدکننده ، واردکننده و اصل یا تقلبی بودن محصول مشخص خواهد شد.

جهت کنترل اصالت فراورده های سلامت محور ، پس از کنترل برچسب از توجه به مخدوش و پاره نبودن آن ، باید به دقت قسمت قابل خراش را خراشید تا عدد 16 رقمی کد اصالت که زیربرچسب قرار دارد، نمایان شود.مردم می توانند سلامت و اصالت فراورده های سلامت محور را از طریق روش های مختلف ذیل استعلام کنند:

1. کنترل اصالت از طریق پیام کوتاه:  
در روش پیام کوتاه یا همان (SMS) ، باید کد 16 رقمی را با تلفن همراه به شماره 20008822 ارسال کرد سپس پیام مربوط به کنترل اصالت فراورده به تلفن همراه ارسال می شود.

2.کنترل اصالت از طریق سایت:
برای کنترل اصالت فراورده از طریق سایت اینترنتی سامانه غذا و دارو به نشانی www.ttac.ir می توان اقدام کرد و پس از مراجعت به این سایت باید روی لینک استعلام کد رهگیری کلیک کرده و کد اصالت 16 رقمی یا UID مورد نظر را به طور کامل و با دقت وارد کرد.آن گاه پیام مربوط به کنترل اصالت فراورده قابل رویت است.

3.کنترل اصالت با استفاده از نرم افزار موبایل :
​با استفاده از نرم افزاری که برای موبایل طراحی شده(دانلود از سایت اینترنتی سامانه غذا و دارو) نیز می توان به اصالت فراورده و کاتالوگ الکترونیکی دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی - دارویی، فراورده های طبیعی، گیاهی و سنتی،مکمل های غذایی - دارویی،محصولات آرایشی و بهداشتی، فراورده های غذایی و سایر فراورده های سلامت محور دست یافت./

شناسه خبر : 18550
امتیاز شما برای این خبر: