يكشنبه 14 آذر
نسخه آزمایشی
1400/06/07
معاون غذا و دارو اراک مطرح کرد؛

مشکل کمبود داروی "آمفوتریسین بی" جهانی است

مشکل کمبود داروی "آمفوتریسین بی" جهانی است

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: تنها معضل فعلی دارویی استان مرکزی، کمبود دارو ضدقارچ "آمفوتریسین بی" است که معضل کل کشورهای جهان به دلیل تولید محدود آن است.

به گزارش ایفدانا و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، دکتر عباس علیمرادیان بیان کرد: علیرغم تولید کم جهانی دارو "آمفوتریسین بی"، میزان تقاضای این دارو در بازار دارویی به صورت ناگهانی افزایش و زمینه کمبود این مهم ایجاد شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه مبتلایان به دیابت از زمان شیوع کووید یکی از اصلی‌ترین گروه‌های هدف بیماری کرونا بوده اند، به منظور کاهش درگیری ریه داروهایی مانند کورتون تجویز می‌شود که به موازات آن تضعیف سیستم ایمنی در آن ها ایجاد و موجب بروز بیماری قارچی و افزایش تقاضا از دارو "آمفوتریسین بی" شده که مشکل و معضل فعلی استان مرکزی نیز در زمینه دارویی، کمبود این گروه از دارو ها است.


دکتر علیمرادیان گفت: با تلاش و پیگیری های صورت گرفته استان مرکزی در زمینه داروی رمدسیویر هیچگونه مشکلی نداشته و ندارد و با رایزنی های صورت گرفته کمبود سرم نیز مرتفع شد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: به گفته و اعتقاد متخصصین عفونی، داروی فاویپیراویر در آندیکاسیون مصرف می باشد و استفاده می شود، اما متاسفانه این دارو از پوشش بیمه سلامت خارج شده است که تمام تلاش خود را در رفع این مشکل به کار خواهیم برد.

وی یادآور شد: داروی اکتمرا (تمزیوا) در شرایط خاص استفاده می شود و حتماً باید با اندیکاسیون خاص خود باشد و کمبود این دارو به دلیل کاهش تولید جهانی آن است و باید با تجویز منطقی این شرایط را مدیریت کرد.

وی در پایان افزود: کلیه همکاران داروساز با ایثار، و از خودگذشتگی و صداقت، آنچه در طبق اخلاص بود را گذاشتند و در حد توان ارائه خدمت کردند که ماحصل آن تلاش‌ها، کمترین چالش و کمترین میزان قاچاق دارو در سطح استان بوده است که جای تقدیر و تشکر دارد و بر خود لازم می‌دانم که از حمایت و پشتیبانی های دکتر سید محمد جمالیان و خدمات شبانه روزی مدیر دارویی و همکاران ایشان تشکر کنیم./

شناسه خبر : 18532
امتیاز شما برای این خبر: