سه شنبه 25 مرداد
نسخه آزمایشی
1400/05/03

برنامه‌ریزی برای تحویل ماهانه دو میلیون دز واکسن کرونای «پاستوکووک» / شرط پیش خرید واکسن‌های تولید داخل

برنامه‌ریزی برای تحویل ماهانه دو میلیون دز واکسن کرونای «پاستوکووک» / شرط پیش خرید واکسن‌های تولید داخل

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو آخرین وضعیت تولید و تحویل واکسن تولید مشترک با کوبا را تشریح کرد.


به گزارش ایفدانا و به نقل از خبرگزاری فارس، دکار سید حیدر محمدی درباره آخرین وضعیت تولید و تحویل واکسن تولید مشترک با کوبا (سوبرانا/پاستوکووک) اظهار داشت: بر اساس قراردادی که با کشور کوبا بسته شده در مرحله اول این کشور حدود ۱۵۰ هزار دز واکسن به ما تحویل داد که در واقع بیش از 40 هزار دز آن برای مطالعات بالینی مصرف شد و مابقی به همراه آنچه در هفته های آتی در خط تولید نیمه صنعتی به تولید برسد، تحویل وزارت بهداشت خواهد شد. 

وی با بیان اینکه بر اساس توافق صورت گرفته و با راه اندازی خط تولید صنعتی از مهرماه احتمالا ماهانه دو میلیون دز واکسن کرونا در انستیتو پاستور ایران، تولید و تحویل ایران خواهد شد عنوان کرد: امیدواریم این موضوع طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته پیش رود.

محمدی در پاسخ به این پرسش که وزارت بهداشت پیش خرید واکسن‌های کرونا را به چه صورتی انجام می‌دهد افزود: درخصوص پیش خرید واکسن شرکت‌های تولید کننده واکسن در صورت دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو مجاز هستند با هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی وارد مذاکره شوند و قرارداد پیش خرید ببندند و شرط آن آماده بودن واکسن است.

مدیر کل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازکان غذا و دارو اظهار داشت: قیمت‌گذاری واکسن‌ها پس از تولید مشخص می‌شود بر همین اساس قیمت‌گذاری واکسن برکت انجام شد و هرچند اقداماتی برای تعیین قیمت سایر واکسن‌ها صورت گرفته و قیمت حدودی آنها مشخص شده اما قیمت دقیق سایر واکسن‌ها هنوز مشخص نیست.

به گفته محمدی، واکسیناسیون بر اساس اولویت‌ها و سند جامع واکسیناسیون آغاز شده است و به تدریج برای همه گروه‌های سنی پیش می‌رود که امیدواریم با تولید بیشتر واکسن‌ها و واردات به موقع آنها سرعت واکسیناسیون در کشور افزایش یابد./

شناسه خبر : 18454
امتیاز شما برای این خبر: