دوشنبه 06 تیر
نسخه آزمایشی
1400/04/02

مردم از خرید ادویه فله اجتناب کنند

مردم از خرید ادویه فله اجتناب کنند

مدیر نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی خراسان شمالی گفت: ادویه جات فله اغلب به علت آلودگی‌های میکروبی واستفاده از رنگ‌های مصنوعی ، غیر قابل مصرف انسانی است.

به گزارش ایفدانا و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی خراسان شمالی، نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی ،آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: ادویه‌ها دارای خاصیت ضد میکروبی بوده به همین دلیل تصور می‌شود شرایط خاصی برای نگهداری آن لازم نیست در صورتی که مصرف ادویه‌های فله‌ای می‌تواند مشکلات جدی را به دنبال داشته باشد.

 دکتر حسن براتی زاده اظهار کرد: در راستای توجه به سلامت مواد غذایی و در نتیجه سلامت آحاد جامعه، مردم از خرید ادویه های فله ای خودداری کنند.

وی با بیان این که در ادویه‌های فله‌ای احتمال وجود آفت‌کش وجود دارد، گفت: ادویه‌های فله ای، سرب موجود در هوا را به راحتی جذب کرده و عوارض زیادی برای فرد مصرف کننده دارد و در صورت عدم نظارت صحیح، امکان دارد بقایای آفت‌کش‌ها در تولید گیاهان در ادویه فله باقی بماند.
وی بیان داشت: اسپور، نوع مقاوم باکتری‌ها است که می‌تواند چندین سال در خاک زنده بماند و ادویه فله‌ای حاوی مقادیر بالایی از اسپور است و چنانچه در طبخ غذا مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند منجر به مسمومیت شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ادویه، معمولا در اواخر طبخ به غذا اضافه می‌شود و اگر حاوی اسپور باشد، غذا را فاسد می‌کند.

وی با اشاره به این که ادویه های نمونه برداری شده مانند فلفل سیاه و ... دارای آلودگی‌های میکروبی بوده و مواد اولیه آن‌ها با استفاده از رنگ‌های مصنوعی و غیر قابل مصرف انسانی تهیه شده است، افزود: با توجه به نمونه برداری از ادویه در تعدادی از کارگاه و بررسی جواب نمونه ها مشخص شد آلودگی‌های میکروبی ادویه جات به دلیل استفاده از رنگ‌های مصنوعی و غیر قابل مصرف انسانی است.

وی تاکید کرد: شهروندان در هنگام خرید ادویه جات بیشتر دقت کنند و حتما ادویه های بسته بندی شده و دارای برچسب غذا ودارو (سیب سلامت) و تاریخ تولید و انقضاء خریداری کنند./


شناسه خبر : 18373
امتیاز شما برای این خبر: