سه شنبه 09 آذر
نسخه آزمایشی
1400/03/23

زمینه توسعه سرمایه گذاری و تولید در تامین اقلام سلامت محور مهیا شد/ تسهیل واردات واکسن و دارو از مناطق آزاد تجاری

زمینه توسعه سرمایه گذاری و تولید در تامین اقلام سلامت محور مهیا شد/ تسهیل واردات واکسن و دارو از مناطق آزاد تجاری

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با سازوکار مدیریتی که طبق قانون در مناطق آزاد پیش بینی شده است، می تواند زمینه رشد و توسعه سرمایه گذاری را هم در زمینه تامین اقلام سلامت محور و هم در بحث تولید ایجاد کند.


به گزارش ایفدانا، دکتر محمدرضا شانه ساز در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان غذا ودارو با مناطق آزاد تجاری، گفت: ظرفیت های قانونی زیادی در مناطق آزاد تجاری وجود دارد که در بحث تحریم ها می تواند حامی نظام سلامت باشد. با توجه به تفاهم نامه ای که با شورایعالی مناطق آزاد تجاری داشتیم، از این پس واردات دارو و واکسن تحت نظارت سازمان غذا و دارو در این مناطق تسهیل می شود.

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ظرفیت های  خوبی دارند و بسیاری از محدودیت هایی که در سرزمین اصلی وجود دارد، در مناطق ویژه دیده نمی شود و به همین دلیل سرعت رشد هم از بعد اقتصادی و هم سرمایه گذاری در این مناطق بسیار بالاتر از سایر بخش ها است. 


رئیس‌ سازمان غذا و دارو با اشاره به نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری با عنوان تولید، پشتیبانی و مانع زدایی، تصریح کرد: این ظرفیت به‌صورت ویژه مدنظر وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروست، ان شاءلله در قالب تفاهم نامه ای که امضا شد، شاهد رشد سرمایه گذاری و رشد اقتصادی کشور باشیم و الگویی برای سایر بخش ها و حوزه های اداری باشد که بتوانند شعارهای اصلی و کلان اقتصادی کشور را محقق کنند.


وی درباره واردات واکسن‌کرونا از طریق مناطق آزاد، افزود: ستاد ملی کرونا مصوبه ای دارد، باتوجه به محدودیت هایی که در سایر بخش ها وجود دارد و مناطق ویژه اقتصادی از آن مستثنی است، می توانند در زمینه واردات واکسن در مناطق آزاد به صورت ویژه برنامه ریزی کنند. البته منبع یابی خارج از کشور و مناطق را خود عزیزان انجام داده و ما به عنوان سازمان غذا و دارو در تائید آن منابع حداکثر سرعت را به کار میبریم. این موضوع در حد توافقی است که صحبت شده است.


شانه ساز درباره ایجاد وقفه در واکسیناسیون سالمندان گفت: محموله جدید چند میلیونی در راه است. منتها همانطور که از ابتدا اعلام کرده بودیم، بحث مان استفاده از ظرفیت های تولید داخل است. ان شاءلله در طول این هفته اولین‌ محموله میلیونی تولید داخل را خواهیم داشت. همه تائیدیه‌ها و مدارک با نظارت مستقیم وزیر بهداشت مجوزها صادر می شود و قطعا از سوی مقام عالی وزارت هم برندها و هم‌ میزانی که در اختیار قرار می گیرد و شرایط مصرفش اعلام می شود.

وی درباره کسانی که دوز اول را از نوع واکسن خارجی تزریق کردند، گفت: جایگزینی پلتفرم های  مشترک واکسن که روش تولید یکسان دارند، هیچ منفی ندارد. در دنیا هم تقریبا همه کشورها این اقدام را انجام داده اند. ما تا جایی که ظرفیتمان اجازه دهد و واردات واکسن را تامین می کند، قطعا از نمونه های وارداتی استفاده می کنیم. اگر بخشی دچار کمبود شود که تاکنون اتفاق نیفتاده است، طبق همان استانداردهای سازمان جهانی بهداشت از ظرفیت های تولید داخلی برای دوز دوم استفاده می کنیم. در عین حال فقط واکسن روسی است که دوز اول و دومش متفاوت است و بقیه واکسن ها دوز اول و دومشان فرق نمیکند.

معاون وزیر بهداشت گفت: پلتفرم و برند واکسن روسی در ایران از سوی بخش خصوصی به زودی تولید می شود و فکر میکنم در تیر ماه حتی برندی هم که با همکاری مشترک ایران و روسیه است، در ایران تولید کنیم.

شانه ساز  درباره زمان صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن برکت و پاستور نیز گفت: به زودی مجوز اضطراری این واکسن ها طبق شرایطی که از سوی کمیته علمی واکسن وزارت بهداشت و کمیسیون قانونی ساخت و ورود دارو اعلام شده، این شرایط اعلام شده و شخص وزیر این موضوع را اعلام می کنند که ان شاءلله سعی می کنیم این هفته انجام شود.


براساس این گزارش، در بخش دیگری از این مراسم نیز شانه ساز با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان غذا و دارو و مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، گفت: امضای این تفاهم نامه در راه‌گشایی و تحقق شعار سال که مقام معظم رهبری فرمودند و دستورات رئیس جمهور در برداشتن موانع و عملی شدن پشتیبانی ها بسیار موثر خواهد بود. با امضای این تفاهم نامه شاهد فعالیت بیشتر فعالان اقتصادی در مناطق آزاد هستیم و امیدواریم سایر بخش ها هم از این گونه اقدامات الگوبرداری کنند و با سهولت و سرعت بیشتری بتوانیم از این پس عمل کنیم.IMG-20210613-WA0034

شناسه خبر : 18344
امتیاز شما برای این خبر: