شنبه 13 آذر
نسخه آزمایشی
1400/03/15
تقدیر نمایندگان دانشجویان داروسازی از وزیر بهداشت

افزایش عدالت در دسترسی به خدمات دارویی با ابلاغ آیین نامه «تاسیس، ارائه خدمات و اداره داروخانه ها»

افزایش عدالت در دسترسی به خدمات دارویی با ابلاغ آیین نامه «تاسیس، ارائه خدمات و اداره داروخانه ها»

نمایندگان دانشجویان داروسازی(IPSS) در نامه‌ای به وزیر بهداشت از سیاست‌های ضدانحصاری با ابلاغ آیین نامه جدید «تاسیس، ارائه خدمات و اداره داروخانه ها» تقدیر و تشکر کردند.

به گزارش ایفدانا، در این نامه خطاب به وزیر بهداشت، آمده است:

«سمینار دانشجویان داروسازی ایران(IPSS) با قدمت ۲۷ ساله با اجتماعی همه گیر، نماینده دانشجویان داروسازی کشور میباشد که همواره در بزنگاههای بزرگ صنف داروسازی ایران با حضور و همراهی آحاد دانشجویان داروسازی سراسر کشور نقشی کلیدی ایفا کرده است.

بدینوسیله به استحضار می رساند که نمایندگان دانشجویان داروسازی سراسر کشور، جهت گیری های ضد انحصار آیین نامه جدید «تاسیس، ارائه خدمات و اداره داروخانه ها» را مثبت ارزیابی کرده و پیامد آن را افزایش عدالت در دسترسی به خدمات دارویی و بهبود وضعیت سلامت مردم می داند. البته، این به معنی خالی از نقص بودن متن این نامه مذکور نمی باشد.

همچنین ما نمایندگان دانشجویان داروسازی ایران اعلام می داریم انحصارطلبان که در قالب نام انجمن داروسازان به مخالفت با آیین نامه اقدام کرده اند به هیچ عنوان نه تنها نماینده اکثریت جامعه داروسازان نیستند بلکه حتی اقلیت صنف داروسازی را نیز نمایندگی نمی‌کنند.

در مورد آیین نامه فوق بخش هایی مانند برداشته شدن سقف جمعیتی، امضای الکترونیک و ثبت اثر انگشت مسئول فنی به ازای هر نسخه، لزوم اقامت موسسین داروخانه در کشور، تسهیل شرایط تاسیس داروخانه اشتراکی و کاهش زمان تخصیص پروانه بدون در نظر گرفتن امتیاز به ۱۵ سال از محاسنی میباشند که شرایط اشتغال داروسازان جوان را بهبود می‌بخشند.


از سمت دیگر، توجه به اختصاص فضای ویژه مشاوره دارویی و نیز تفاوت رنگ پوشش مسئول فنی داروخانه از سایر پرسنل مسائلی هستند که به تبیین جایگاه داروساز کمک شایانی خواهندکرد و به تبع آن ارزشمندی حفظ و بهبود سلامت جامعه را به واسطه حضور مسئول فنی داروساز ارتقا می‌بخشند.

با وجود تمام بندهای مثبت در آیین نامه فوق، سمینار دانشجویان داروسازی ایران مراتب اعتراض خود را در باب رسمیت بخشیدن به ادامه فعالیت داروخانه های پراتیکی و همچنین حذف کار دانشجویی بدون ارائه راه جایگزین مناسب جهت کسب تجربه فعالیت حرفه ای توسط دانشجویان داروسازی را اعلام می دارد و خواستار اصلاح بند های فوق یا ارائه راه جایگزین برای حل مسائل فوق میباشد.


 در پایان نمایندگان دانشجویان داروسازی ایران مجددا اعلام می‌دارند که در مسیر اصلاح وضعیت اسفناک حاکم و اجرای آئین نامه جدید با وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، ضمن در نظر گرفتن انتقادات به حق دانشجویان داروسازی ایران نسبت به بخش هایی از این آیین نامه فوق، هم قدم بوده و مراتب حمایت خود را پیرامون اجرای آیین نامه جدید اعلام می‌دارد.»

دبیرخانه بیست و سومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران

شناسه خبر : 18322
امتیاز شما برای این خبر: