شنبه 03 مهر
نسخه آزمایشی
1400/02/22

بازارچه های مرزی و ته لنجی ها و کولبرها چالش های حوزه غذا/ لزوم استعلام مواد غذایی وارداتی از طریق سامانه تیتک

بازارچه های مرزی و ته لنجی ها و کولبرها چالش های حوزه غذا/ لزوم استعلام مواد غذایی وارداتی از طریق سامانه تیتک

مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: همه مواد غذایی اعم از محصولات آماده، محصولات واسطه و مواد اولیه، نگهدارنده ها، آنزیم ها و رنگ ها که در فرمولاسیون مواد غذایی به کار می رود، لازم است در سامانه تیتک ثبت شوند.

محمدحسین عزیزی در گفت و گو با ایفدانا، در زمینه به حداقل رساندن فرآیند کاری فرآوردهای غذایی و آشامیدنی گفت: شرکت های تولید کننده و واردکننده لازم است یکسری مدارک در خصوص آنالیز محصول، گواهی سلامت بهداشتی و کشور تولید کننده را در سامانه تیتک بارگذاری کنند. اگر محصولی جدید باشد که تا به حال، ارزیابی نشده باشد، یک مرحله ثبت منبع هم اضافه خواهد شد و اگر شرکت شناخته شده با استانداردهای بین المللی بالا باشد، ممکن است مشمول ارزیابی نشود و منبع، مستقیما ثبت شود. اگر مدارک شرکت مورد نظر برای واردات محصول ضعیف باشد، ارزیابی ضروری است و بازرسان به صورت حضوری و یا غیر حضوری و برخط (آنلاین) محصول را ارزیابی می کنند، این فرآیند حدود دو یا سه روز و حتی در برخی موارد یک روزه انجام شود.

وی با اشاره به اینکه جهت حمایت از تولیدات داخل، به محصولاتی که در داخل تولید می‌شوند، اجازه واردات داده نمی شود، گفت: صرفا برای محصولات نهایی که تولید داخل ندارند، مجوز واردات صادر می شود.

مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در خصوص کدهای آی آر سی(IRC) صادره گفت: برای واردات مواد اولیه 58 هزار و 136 پروانه و برای صادرات مواد اولیه 49 هزار و 113 و برای محصول نهایی 8 هزار و 423 پروانه تاکنون صادر شده است.
 
وی افزود: تاکنون برای 5 میلیارد و 116  میلیون و 658 هزار و 145 فرآورده مواد اولیه و 586 میلیون و نود و 1607 محصول نهایی ترخیص شده اند و کل شناسه گذاری انجام شده چهارصد و پنجاه میلیون و صد و بیست و هشت هزار و پانصد و پنجاه و نه عدد است که به دلیل تنوع زیاد مواد غذایی، تعداد اقلام به پنج یا شش میلیارد رسیده است.
 
مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو اضافه کرد:  تعداد و تنوع فرآورده های غذایی، ما را بر آن داشت که در ابتدا محصولات غذایی با ارزبری بالاتر و گران تر وارداتی که امکان تقلب در آنها بیشتر است، در اولویت برچسب گذاری قرار گیرند، به عنوان مثال روغن زیتون از جمله مواد غذایی است که احتمال تقلب در آن زیاد است. مواد غذایی با قیمت پایین تر در اولویت بعدی برای کدگذاری، برچسب شناسایی و ردیابی هستند.
 
وی با بیان اینکه زیرساخت های سامانه تیتک به طور کامل در حوزه مواد غذایی و آشامیدنی آماده نیست، گفت: بیش از شصت و هشت گروه کاری در دانشگاه‌های علوم پزشکی تشکیل شده و همه شرکت‌های بزرگ تولیدی و نیز انجمن‌های بزرگ را بسیج کرده ایم تا ثبت محصول را آغاز کنند، ولیکن به دلیل اینکه سامانه مجوز ترخیص همچنان قابل بهره برداری نیست، در این حوزه با مشکل مواجه هستیم. زیرا فرآیند پیگیری آن مشخص نیست که این کالا همچنان در شرکت پخش هست یا اینکه مجوز ورود به بازار را دریافت کرده است.  
 
عزیزی در خصوص اهمیت بررسی اصالت کالاهای سلامت محور گفت: در مورد کالاهای وارداتی حتما کد آی آر سی(IRC) را مشاهده و با ارسال پیامک یا از طریق اپلیکیشن و یا حتی سیستم تلفنی می‌توانند اصالتا کالا را بررسی کنند که آیا این کالا از مسیر قانونی و یا به صورت قاچاق وارد کشور شده است و خوشبختانه در حوزه واردات، این سامانه تکمیل شده و هیچ کالای وارداتی نیست که کد آی آر سی(IRC) نداشته باشد.

وی یکی از چالش های فراروی فرآورده های غذایی و آشامیدنی را مناطق آزاد، بازارچه های مرزی و ته لنجی ها و کولبرها دانست و افزود: کالاهایی که از طرق بالا وارد کشور می شوند به دلیل قوانین خاص آن مناطق، امکان ثبت در سامانه تیتک را ندارند و به طبع آن ردیابی و بررسی اصالت آنها مورد سوال است.  


شناسه خبر : 18244
امتیاز شما برای این خبر: