شنبه 13 آذر
نسخه آزمایشی
1400/01/15

خیز چهارم کرونا در کشور/ جولان مجدد بیماری کووید ۱۹ و افزایش مبتلایان در کشور

خیز چهارم کرونا در کشور/ جولان مجدد بیماری کووید ۱۹ و افزایش مبتلایان در کشور

دورهمی ها و سفرهای نوروزی به انتقال ویروس در کشور سرعت بخشید. به طوری که مناطق روستایی که در موج های قبلی بیماری، چندان متاثر نشده بودند، به دلیل سفر شهرنشینان، آلوده شده اند.

 

اگرچه خیز چهارم بیماری ناشی از عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی در هفته های پایانی اسفند است و اثرات سفرها، در هفته های  آینده مشخص خواهد شد. به عبارت دیگر، بسیاری از افراد در مرحله نهفتگی بیماری هستند و علایم و نشانه های بیماری بروز نکرده، در حالی که این افراد ناقل ویروس هستند. 

پایان تعطیلات و تردد در اماکن عمومی اعم از اتوبوس و متروهای شلوغ  و نیز  حضور در اماکن سربسته احتمال انتقال ویروس را چند برابر خواهد کرد.

لازم به ذکر است که همزمان با خیز چهارم بیماری حتی المکان از تجمع و تردد خودداری کرده و بویژه در جمع  مسافران بازگشته از سفر شرکت نکنید. 

هر نوع علامت مشکوک اعم از سرماخوردگی خفیف، علائم گوارشی و تنفسی باید مد نظر قرار گیرد،  چون در روزهای آغازین، بیماری با علائم خفیف ظاهر می شود.

بهترین و موثرترین راه پیشگیری از ابتلا، شستشوی مرتب دستها، فاصله فیزیکی حداقل ۲ متر و استفاده از ماسک است که تحت عنوان دستورالعمل شفا از آن یاد می شود.


در صورت مشاهده هر نوع علایم مشکوک با سامانه ۴۰۳۰ تماس بگیرید و در صورت لزوم، به نزدیکترین مرکز بهداشت ۱۶ ساعته مراجعه کنید، تشخیص و درمان به هنگام، از بروز علایم شدید بیماری پیشگیری می کند.

لازم به یادآوری است که شکست زنجیره ی انتقال ویروس در هر موج بیماری، نیازمند رعایت دستورالعمل های سختگیرانه از سوی افراد جامعه حداقل به مدت ۳ تا ۴ هفته است. بنابراین، تا آغاز واکسیناسیون عمومی در کشور، برای حفظ سلامت خود و عزیزان، کمترین تردد و تجمع و بیشترین رعایت شیوه نامه های بهداشتی را مد نظر قرار دهید.

شناسه خبر : 18145
امتیاز شما برای این خبر: