چهارشنبه 28 مهر
نسخه آزمایشی
1399/12/15

خانه تکانی و خطر مسمومیت با شوینده‌ها

خانه تکانی و خطر مسمومیت با شوینده‌ها

با توجه به همه گیری بیماری کووید-19 در کشور، اهمیت شستشو و ضدعفونی محیط زندگی و محل کار دوچندان شده است. بطوریکه با ضدعفونی سطوح و دستها، رعایت بهداشت، ماندن در منزل و حفظ فاصله فیزیکی با دیگر افراد، می توانیم کمک بزرگی به حفظ سلامت خود و خانواده کنیم.

به گزارش ایفدانا، با توجه به اینکه استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی می تواند خطرات جبران ناپذیری را ایجاد نماید. بنابراین با رعایت نکات زیر سلامت خود را تضمین کنید:


همیشه در هنگام استفاده از فرآورده هاي شيميايي و شوینده در نور كافي برچسب روي بسته بندي را مطالعه نموده سپس مصرف کنید، استفاده از داروها و مواد شيميايي د ر تاريكي مي توانند خطرناك باشد.

در هنگام استفاده از مواد شيميايي و فرآورده هاي شوينده و پاك كننده، پنجره ها را باز كنيد تا هوا به خوبي در محيط جريان داشته باشد. بسیاری از این ترکیبات مانند وایتکس(مواد با پایه هیپوکلریت سدیم) بخارات سمی ایجاد می کنند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می زند.

در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک کننده از دستکش لاستیکی ، کفش جلوبسته و درصورت امکان، ماسک استفاده کنید.
 از اختلاط مواد شيميايي مانند جوهر نمك و مواد سفيد كننده، لک بر و الکل جداً خودداري كنيد. بخارات و گازهاي ناشي از اين اختلاط بسيار سمي و خفه كننده هستند.

 بسياري از داروها و محصولات نظافت خانگي مانند جوهر نمك، مواد شوينده و لك بر، لاک پاک کن، سموم حشره كش و جونده كش (مانند مرگ موش)، تينر، ضديخ، بنزين و نفت مي توانند در صورت بلعيده شدن و تماس با پوست و چشم و يا در صورت تنفس، بسیار سمي باشند.

هميشه پس از استفاده از مواد شيميايي سريعاً درب آن را ببنديد و دقت کنید که هيچ ظرف دربسته اي از دسترسي كودكان در امان نيست.
در صورتيكه نزدیکان شما ماده اي غير خوراكي و سمی را بلعيد و یا بخارات آن را استنشاق نمود، با مركز اورژانس 115و يا مركز اطلاع رساني داروها و سموم 190 تماس بگيريد.

محصولات شيميايي و شوينده، نفت و بنزين و داروها را هميشه در ظرف اصلي آن نگهداري كنيد. هيچگاه اين فرآورده ها را در ظرف مواد خوراكي (مانند بطري نوشابه) نگهداري نكنيد. اين عمل سبب خورده شدن اشتباهي اين مواد توسط كودكان و مسمومیت شدید ایشان خواهد شد.

 ‏داروها، محصولات شوينده و فرآورده‌های آرايشي- بهداشتي را دور از دسترس كودكان، در ارتفاع بالا و در كمد مجهز به قفل نگه‌داری نماييد.‏
 ‏قبل از دور انداختن ظروف حاوي مواد شيميايي و شوينده داخل ظرف زباله، آن را آبكشي کنید.

 ‏ از قرار دادن ظروف حاوي مواد شيميايي در كنار مواد غذايي و همچنین شعله آتش خودداري نماييد، الکل و بسیاری از ترکیبات ضدعفونی کننده قابلیت اشتعال دارند.‏

 ‏از قرار دادن مواد شوینده، ضدعفونی کننده و الکل در کمدهای زیر ظرف‌شویی اجتناب کنید. خطر مسمومیت در کودکان نوپا و ‏کنجکاو از ‏این طریق بسیار بالا است. ‏

 ‏‏از نگهداری محصولات خطرناك مثل الکل، ضديخ، شیشه‌پاک‌کن، بنزين، نفت، سموم علف‌کش، سموم حشره‌کش و ‏كودهاي باغباني، ترکیبات لوله بازکن، جرم گیر و لکه بر در کمدهای بدون قفل در پارکینگ و حیاط منزل اجتناب کنید.‏

 ‏‏ ‏‏‏نزدیک به 90% از مسمومیت‌ها در منازل رخ می‌دهند. خانه خود را نسبت به بروز مسموميت ايمن کنید.

‏در هنگام استفاده از مواد شيميايي و فرآورده‌های شوينده و پاک‌کننده پنجره‌ها را بازکنید تا هوا به‌خوبی در محيط جريان داشته باشد.

 هنگام استفاده از مواد سفیدکننده و یا جرم بر در سرویس‌های بهداشتی، درب و پنجره را باز گذاشته و هواکش را روشن کنید.

 پس از مصرف مواد شوينده، سفیدکننده، جرم بر و لوله‌بازکن در محیط‌های دربسته و كوچك مانند دستشويي و حمام به‌هیچ‌عنوان در این مکان‌ها توقف نكنيد چراکه گازهاي تولیدشده در فضای کوچک، خفه‌کننده و سمي است.

 در صورت تماس پوست و يا چشم با مواد شوینده و ضدعفونی کننده، مواد اسيدي و يا قليايي، پوست و چشم را با مقادير فراوان آب شستشو داده و مصدوم را به مركز درماني منتقل كنيد.

 در صورت تماس پوست و يا چشم با مواد اسيدي و يا قليايي هرگز از مواد قليايي و يا اسيدي جهت خنثي سازي استفاده نكنيد.
 در صورت بلع مواد با خاصيت خورندگی مانند اسيدها و قلياها، هرگز بيمار را وادار به استفراغ نكنيد. اين كار می‌تواند سبب وخيم شدن وضع بيمار شود.شناسه خبر : 18073
امتیاز شما برای این خبر: