دوشنبه 30 فروردین
نسخه آزمایشی
1399/12/17
معاون غذا و دارو اراک مطرح کرد؛

سهمیه داروهای شیمی درمانی افزایش یافت؛ کمبودها کاهش می‌یابد

سهمیه داروهای شیمی درمانی افزایش یافت؛ کمبودها کاهش می‌یابد

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: همیشه کمبود در راستای داروها وجود دارد و این کمبودها کشوری بوده و تنها مختص استان نیست و سهمیه داروهای شیمی درمانی بیشتر شده و در این راستا کمبودها نسبت به گذشته کمتر شده است.

به گزارش ایفدانا و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، دکتر عباس علیمرادیان با اشاره به وضعیت انسولین در استان اظهار داشت: همیشه در خصوص انسولین‌های قلمی در کشور کمبود وجود دارد چراکه وارداتی هستند، تمهیدات اندیشیده شده باعث شده که بخشی از این کمبود تامین شود و کمبود انسولین قلمی مختص به استان مرکزی نیست و در سراسر کشور این موضوع وجود دارد.

وی افزود: انسولین فقط به بیماران دارای پرونده داده می‌شود و به صورت دستی به فرد دیگر داده نمی‌شود، با توجه به راه‌اندازی سامانه ttac تحویل انسولین به بیماران از طریق ثبت اطلاعات در این سامانه انجام می‌شود و این امر باعث جلوگیری از قاچاق و سوء‌استفاده می‌شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: انسولین‌های تولید داخل در بازار موجود است و کمبودی در این راستا وجود ندارد اما تنظیم قند خون با انسولین‌های معمولی سخت است و تزریق و تنظیم قند خون با انسولین‌های قلمی آسان‌تر بوده که این نوع انسولین وارداتی است.

علیمرادیان بیان کرد: همیشه کمبود در راستای داروها وجود دارد و این کمبودها کشوری بوده و تنها مختص استان نیست و سهمیه داروهای شیمی درمانی بیشتر شده و در این راستا کمبودها نسبت به ماه‌ها و سال‌های گذشته کمتر شده است.

وی ادامه داد: از مردم خواهشمندیم درصورت نیاز آنتی‌بیوتیک‌ها را از داروخانه‌ها تهیه کنند و بدانند که این داروها تاثیری بر بیماری کرونا ندارد و خرید بی‌مورد آنتی بیوتیک‌ها باعث تحمیل هزینه و مقاومت میکروبی می‌شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک عنوان کرد: باتوجه به شرایط موجود و شیوع ویروس کرونا مردم می‌توانند از ماسک و الکل برای مقابله با بیماری استفاده کنند و این موارد برای این بیماری کفایت می‌کند.
شناسه خبر : 18068
امتیاز شما برای این خبر: