جمعه 08 مرداد
نسخه آزمایشی
1399/12/04
معاون غذا ودارو دانشگاه ایران :

رعایت شیوه صحیح زندگی عامل تاثیرگذار در کاهش آمار بیماری ها در مردان خواهد بود

رعایت شیوه صحیح زندگی عامل تاثیرگذار در کاهش آمار بیماری ها در مردان خواهد بود

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به هفته ملی سلامت مردان به تعیین هفته و روز های خاص با عنوان سلامت مردان چه در عرصه جهانی و چه در عرصه ملی اشاره کرد و عنوان کرد: تعیین هفته و روز های خاص با عنوان سلامت مردان چه در عرصه جهانی و چه در عرصه ملی حکایت و دلالت بر اهمیت و جایگاه سلامت مردان در خانواده ، جامعه و لزوم حمایت و تشویق آنها به برخورداری از سلامت و تلاش برای حفظ موهبت سلامت را دارد

به گزارش ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه ایران، دکتر فاطمه فتحی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به هفته ملی سلامت مردان به تعیین هفته و روز های خاص با عنوان سلامت مردان چه در عرصه جهانی و چه در عرصه ملی اشاره کرد و عنوان کرد: تعیین هفته و روز های خاص با عنوان سلامت مردان چه در عرصه جهانی و چه در عرصه ملی حکایت و دلالت بر اهمیت و جایگاه سلامت مردان در خانواده ، جامعه و لزوم حمایت و تشویق آنها به برخورداری از سلامت و تلاش برای حفظ موهبت سلامت را دارد.
 15 تا 21 ژوئن (در سال جاری مصادف با 26 خرداد ماه  لغایت یکم تیر ماه بود )هفته جهانی سلامت مردان و در کشور ما از سال 1385 با توجه به اهمیت موضوع سلامت مردان اولین پنجشنبه اسفند ماه هر سال بعنوان روز سلامت مردان نامگذاری شد و مقرر گردید هر ساله در این روز با هدف ارتقاء آموزش و فرهنگ سازی، درحد امکان مداخلات  پیشگیرانه، تشخیصی و درمانی صورت گیرد. به همین منظور هفته ملی سلامت مردان ایرانی نیز( با نام اختصاری سما ) با تعیین شعارهای خاص برای هر یک از روزهای این هفته برگزار می گردد.
معاون غذا و دارو با اشاره به هفته ملی سلامت مردان اظهار داشت: تعیین هفته و روز های خاص با عنوان سلامت مردان چه در عرصه جهانی و چه در عرصه ملی ، حکایت و دلالت بر اهمیت و جایگاه سلامت مردان در خانواده ، جامعه و لزوم حمایت و تشویق آنها به برخورداری از سلامت و تلاش برای حفظ موهبت سلامت را دارد. پرداختن به موضوعات بهداشتی تاثیر گزار بر سلامت مردان و تمرکز بر افزایش آگاهی جامعه و خانواده ها در خصوص مشکلی که ممکن است در حال وجود داشته باشد و یا اینکه در آینده رخ دهد به صورت نمادین از مهمترین اهداف در این هفته می باشد تا با این آگاهی دادن، تیتر اهداف و فعالیت های روزمره در تمام طول سال قرار گیرد. زیرا آگاهی دادن و آموزش همیشه مهمترین رکن در هر موضوعی به خصوص در حوزه سلامت و حفظ ایمنی افراد اجتماع محسوب می شود و به ویژه پرداختن به موضوع سلامت مردان به عنوان نیروی اصلی کار در جامعه و توسعه اقتصادی از اهمیت خاصی برخوردار است.
وی گفت: وجود بیماریهای مزمنی مانند بیماریهای قلبی – عروقی،  فشارخون و دیابت ، در مردان به نسبت بیشتراز زنان دیده می شود. رفتارهای ناسالم همچون الگوی نامناسب غذایی ، مصرف دخانیات و عدم توجه به ورزش و استرس های شغلی و حرفه ای ، از جمله عوامل مهم و موثر در این تفاوت است درصورتیکه رعایت شیوه صحیح زندگی با رعایت الگوهای صحیح به شدت در کاهش آمار بیماری ها اهمیت دارند.

به ویژه در شرایط بحران ناشی از بیماری کرونا و حاکم بر تمام جوامع  اطلاع رسانی و افزایش آگاهی مردان به عنوان سرپرست خانواده  و نگاه ویژه به جایگاه مردان به عنوان همسر و پدر، رعایت الگوهای بهداشتی و پیشگیرانه  اهمیت خاصی دارد. از این روست که شعار بین المللی در سال جاری و در هفته جهانی سلامت مردان ، با عنوان" Take Action on Covid-19 " برای کووید 19 اقدام کنید" تعیین شده  تا به اهمیت به موضوع سلامتی و اختصاصاً  به اهمیت بیماری کووید 19 و لزوم پرداختن به فعالیتهای فرهنگی واجتماعی و ترغیب مردان به مشارکت درتوسعه و گسترش برنامه های بهداشتی پرداخته شود.
دکتر فتحی در ادامه افزود: فاکتورهایی نیز مانند ژنتیک، هورمون  و نیز مسئولیت حرفه ای و اقتصادی قطعاً در مردان باعث مواجهه بیشتر این قشر با عوامل خطر می شود و باورهای غلط فرهنگی مانند قوی تر بودن آقایان نسبت به خانم ها در عدم پیگیری های مسائل سلامتی و بهداشتی مردان بی تأثیر نبوده  و رعایت اصول بهداشتی مانند شستشوی مکرر دستها، استفاده از ماسک و دستکش نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.
لذا بر عهده کمپین ها و ارگانها و سازمان های دولتی و غیر دولتی و مردم نهاد و... است که در این هفته با اطلاع رسانی و آگاهی دادن به خانواده ها و ارائه پروتکل های خودمراقبتی مردان کشور، در زمینه سلامت مردان، اقدامات شایسته ای را به انجام رسانند و آموزش شیوه های صحیح زندگی سالم و راهکارهای حفظ سلامت مانند تغذیه مناسب، کنترل استرس،  اجتناب از رفتارهای ناسالم جنسی و اخلاقی  وآشنایی با فاکتورهای خطرآفرین شغلی، لزوم انجام فعالیت های بدنی و اجتناب از بی تحرکی،  خطرات ناشی از دخانیات و انواع مواد مخدر و الزام به انجام آزمایشات و معاینات ادواری سلامت  را از سنین پایین از سطوح خانواده و مدارس فراهم سازی و نهادینه نمایند .
 دکتر فتحی در ادامه به شعار اعلام شده هفته سلامت مردان تحت عنوان " همه گیری کرونا، توجه بیشتر به سلامت مردان" است پرداخت و در ادامه روز شمار این هفته  را اینگونه اعلام کرد.
 
 
 
جمعه 99/12/01: حفاظت از سلامت خانواده و پیشگیری از ناباروری مردان
شنبه 99/12/02 : بهبود و حفظ سلامت روان مردان در دوره کرونا
یکشنبه 99/12/03 : شیوه زندگی سالم مردان در بحران کرونا با تأکید بر چاقی
دوشنبه 99/12/04 : سرطان های شایع مردان و مراقبت های پیشگیرانه در دوران کرونا
سه شنبه 99/12/05 : کنترل عوامل خطر در محیط کار
چهارشنبه 99/12/06 : نقش باورهای فرهنگی مردان در حفظ و ارتقاء سلامتی خود در دوره کرونا
پنج شنبه 99/12/07 : ( روز پدر) گرامیداشت مقام پدران و توجه بیشتر به سلامت آنان در دوران کرونا


شناسه خبر : 18030
امتیاز شما برای این خبر: