جمعه 26 شهریور
نسخه آزمایشی
1399/11/19

مذاکرات نهایی برای تولید مشترک واکسن روسی در ایران

مذاکرات نهایی برای تولید مشترک واکسن روسی در ایران

دکتر محمدرضا شانه ساز، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران و رییس سازمان غذا و دارو امروز یکشنبه در راس هیاتی وارد مسکو شد، این هیات قرار است بعد از مذاکرات با مقامات روسیه، توافقنامه همکاری مشترک تولید واکسن کرونا را نهایی کند.

به گزارش ایفدانا و به نقل از خبرگزاری ایرنا،  مهمترین برنامه هیات وزارت بهداشت ایران مذاکرات با مقام های روس از جمله وزیر بهداشت این کشور و امضای سند تولید مشترک واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران با مرکز گامالی وزارت بهداشت اعلام شده است.
 
 هیات ایرانی همچنین از خط تولید کارخانه واکسن سازی روسیه در یکی از استان های این کشور بازدید خواهد کرد.
 
دکتر شانه ساز در بدو ورود به مسکو به خبرنگاران گفت: مذاکرات برای قرارداد خرید و همکاری مشترک برای تولید واکسن اسپوتینک وی با روسیه از چند ماه پیش با همکاری سفارت و وزارت خارجه در حال انجام است  و در این سفر توافقنامه بین دو طرف امضا خواهد شد.
 
وی تصریح کرد: در این سفر برای تولید مشترک واکسن روسی در ایران مذاکرات نهایی را انجام خواهیم داد.
 
نخستین محموله واکسن روسی کرونا موسوم به «اسپوتنیک وی» پنجشنبه هفته گذشته وارد ایران شد.
 
به گفته جلالی سفیر ایران در روسیه  محموله دوم تا آخر بهمن ماه جاری و محموله سوم تا ۱۰ اسفند راهی تهران می‌شود و این روند هر دو هفته و یکماه یکبار ادامه خواهد یافت.
 
در مجموع ایران قرار است دو میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی از روسیه خریداری شود.
 
براساس گزارش منابع علمی و همچنین مقامات روسیه هیچ گونه عوارض جدی در آزمایش های فاز سوم واکسن «اسپوتنیک وی»  مشاهده نشده است و این واکسن با کارایی ۹۱.۶ درصد می تواند برای دو سال و یا بیشتر مصونیت ایجاد کند.
 
مجله معتبر پزشکی «لنست» اخیرا در مقاله ای به بررسی سومین مرحله از آزمایشات بالینی واکسن «اسپوتنیک وی» پرداخته است و نتیجه نهایی مقاله مشخص می کند که این واکسن مطمئن و موثر بوده و حفاظت کامل در مقابل موارد سخت بیماری کووید- ۱۹ را تضمین می کند.


شناسه خبر : 17988
امتیاز شما برای این خبر: