شنبه 03 مهر
نسخه آزمایشی
1400/01/31

اطلاع از عوارض و تداخلات دارویی در سامانه ۱۹۰

اطلاع از عوارض و تداخلات دارویی در سامانه ۱۹۰

روابط عمومی سازمان غذا و دارو اعلام کرد: مراكز اطلاع رساني دارو و سموم(DPIC) ارائه دهنده خدمات مشاوره‌ای در مورد داروها و همچنین کنترل موارد مسمومیت پیش از رسیدن به مراکز درمانی از طریق سامانه ۱۹۰ (داخلی ۳- کد ۲)، پاسخگوی عموم مردم است.

به گزارش ایفدانا، شاغلین حرف پزشکی و یا عموم مردم می‌توانند از طریق شماره گیری خط تلفن ۱۹۰ و انتخاب داخلی ۳، کد ۲، با این مرکز تماس بگیرند و تمامی سوالات خود را در زمینه داروها و کنترل موارد مسمومیت از داروسازان و پزشکان شاغل در این مراکز مطرح کنند. در تمامی نقاط کشور با شماره گیری ۱۹۰ ، می توان به مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم همان منطقه دانشگاهی متصل شد.
 
 
مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم واقع در شهر تهران، اصلی ترین مرکز کشور می باشد که از ساعت ۸ تا ۲۰ علاوه بر پاسخگویی تماسهای شهر تهران، به تماسهای وارده از دیگر شهرهایی که فاقد مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم می باشند، مشاوره دارویی ارائه می‌کند.
 
امروزه با پيشرفت‌های سريع در زمينه توليد داروهای جديد، نياز به آگاهی و دسترسی به اطلاعات مربوطه در همه ابعاد ضروری است.
 
 علاوه بر اين، با راهنمايی تلفنی بيماران و افرادیکه دچار مسمومیت شده اند و خانواده‌های ايشان، مراجعات غیر ضروری به مراکز درمانی کاهش خواهد یافت. همچنين با ارائه اطلاعات دارویی و شناسايی عوارض و تداخلات خطرناك توسط داروسازان شاغل در این مراکز، می توان به سلامت جامعه کمک کرد.
 
 
سوالاتی که از طریق تماس تلفنی با سامانه ۱۹۰، داخلی ۳، ۲ می توان از مراکز اطلاع رسانی داروها و سموم پرسش کرد به شرح ذیل است:
 

  1. ارزیابی دارو، موارد مصرف دارو در هر بیمار
  2. موارد منع مصرف دارو و موارد احتیاط مصرف
  3. عوارض شایع مصرف دارو، راه‌های کاهش آنها، همچنین شناسایی عوارض خطرناک و اقدام صحیح در برخورد با آنها
  4. تداخلات داروها با داروهای دیگر، غذاها و نتایج آزمایشهای طبی
  5. ایمنی مصرف دارو در دوران بارداری و شیردهی
  6. سازگاری اختلاط داروهای تزریقی با هم و با محلولهای تزریقی
  7. شرایط نگهداری و پایداری داروها
  8. بررسی شدت مسمومیت‌ها و راهنمایی اولیه و اقدامات مقتضی قبل از رساندن فرد مسموم به بيمارستان

شناسه خبر : 17880
امتیاز شما برای این خبر: