يكشنبه 28 شهریور
نسخه آزمایشی
1399/09/04

انتخاب 4 منبع برای خرید واکسن کرونا

انتخاب 4 منبع برای خرید واکسن کرونا

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: قرار است حدود ۱۸ میلیون دوز واکسن کرونا خریداری کنیم و با منابع دیگر و واکسن ‌سازهای دنیا که مازاد برتولید بود، نیز مذاکره کرده ایم.

 به گزارش ایفدانا، دکتر سعید نمکی در حاشیه دهمین جلسه کمیته ملی کووید ۱۹ بیان کرد: در کمیته واکسیناسیون با کمک دانشمندان و محققان کار واکسن کووید۱۹ را دنبال کردیم. ما از سه مسیر این فرایند را دنبال می‌ کنیم‌. اول؛ خرید واکسن از منابعی است که در دنیا تایید شدند؛ ما جزو کشورهایی هستیم که اختیار تعیین منبع با خودمان است. ما که حدود ۱۸ میلیون دوز قرار است خریداری کنیم و مقداری هم از منابع دیگر و واکسن ‌سازهای دنیا که مازاد برتولید بود را مذاکره خرید کردیم.
 
دکتر نمکی تصریح کرد: در مسیر دوم تهیه واکسن باید بتوانیم در قالب قرارداد مشترک، تولید داخل و دانش فنی بیرون مسیر را دنبال کنیم. گزارش امروز جلسه این بود که در این راه هم با دو و سه کشور خوب پیش رفتیم.
 
وی درخصوص مسیر سوم تهیه واکسن، اظهار کرد: مسیر سوم تکیه بر دانش و تولیدات داخلی است که ۴ مورد از اینها هفته پیش در قالب وبیناری با سازمان بهداشت جهانی مطرح شد و گزارشاتی ارائه شد و امیدواریم ۲ مورد از آنها در روزهای آتی و جلسه ‌ای که روز چهارشنبه داریم، اجازه فاز انسانی برای کلینیکال ترایال را دریافت کنند و از روزهای آینده حداقل یکی از آنها کار کلینیکال ترایال را روی مدل‌ های انسانی شروع کند./
 


شناسه خبر : 17835
امتیاز شما برای این خبر: