چهارشنبه 12 آذر
نسخه آزمایشی
1399/08/28

کنترل کیفیت داروهای تزریقی دارای مجوز ساخت از سازمان غذا و دارو در آزمایشگاه کنترل دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه ایران

کنترل کیفیت داروهای تزریقی دارای مجوز ساخت از سازمان غذا و دارو در آزمایشگاه کنترل دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه ایران

تا کنون آزمایشگاه کنترل فیزیکوشیمیایی دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران حدود 38فراورده تزریقی تولید شده در شرکت های داروسازی داخلی را مورد بررسی قرار داده است که این نمونه ها شامل انواع امپول ، ویال و محلول تزریقی هستند.

به گزارش ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه ایران- تا کنون آزمایشگاه  کنترل فیزیکوشیمیایی دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران حدود   38فراورده تزریقی تولید شده در شرکت های داروسازی داخلی را مورد بررسی قرار داده است که این نمونه ها شامل انواع امپول ، ویال و محلول تزریقی  می باشند.
 داروهای تزریقی محلول های استریل مایع عاری از میکروب هستند که حاوی یک یا چند ماده دارویی بوده که از طریق تزریق وریدی،عضلانی، زیرجلدی و یا سایر راه های تزریق داخل سرخرگ،مفصل ونخاع به کار می روند.
کاربرد داروهای تزریقی برای زمانهایی است که اثر سریع درمانی ضروری است، یا بیمار قادر به مصرف داروی خوراکی نباشد، یا  درمواردی که دارو در صورت مصرف از راه خوراکی بی اثر شده ویا از دستگاه گوارش قابل جذب نمی باشد ، استفاده از  فراورده های تزریقی در سایر موارد چندان موجه ومنطقی نیست.
بیش از نیمی از عوارض به ثبت رسیده در مرکز ملی ثبت عوارض ناخواسته داروها ناشی از مصرف داروهای تزریقی بوده است و اکثر اوقات عوارض جانبی داروهای تزریقی نسبت به داروهای خوراکی بیشتراست اما در مواردی مصرف آنها اجتناب ناپذیر می باشد ، به عنوان مثال  گاهی اوقات دوز تجویزی دارو زیاد است مانند آنتی بیوتیک ها، که باید از طریق رگ جذب شوند و به همین دلیل در این مورد ، تزریق بهترین انتخاب است .از مزایای فراورده های تزریقی می توان به این موارد اشاره کرد:
فراهم کردن دارو و تغذیه برای افرادی که توان مصرف انواع خوراکی را ندارند
مناسب برای داروهایی که جذب گوارشی کمی داشته یا تحت تاثیر آنزیم‌های گوارشی تخریب می‌شوند
مناسب برای زمانی که شروع اثر سریع و غلظت بالایی از دارو در زمان بسیار کمی مورد نیاز است
گفتنی است از سال 1396 تا کنون آزمایشگاه  کنترل فیزیکوشیمیایی دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران حدود   38فراورده تزریقی تولید شده در شرکت های داروسازی داخلی را مورد بررسی قرار داده است که این نمونه ها شامل انواع امپول ، ویال و محلول تزریقی  می باشند. برروی تمامی  داروهای  مذکور آزمونهای لازم جهت بررسی فرایند  کنترل کیفیت  در کارخانه  انجام شده  ونتایج حاصل از بررسی های فیزیکوشیمیایی نمونه های مذکوردر آزمایشگاه  کنترل فیزیکوشیمیایی دارو معاونت غذا و دارونیز کیفیت مناسب آنها را تایید میکند.


شناسه خبر : 17770
امتیاز شما برای این خبر: