شنبه 03 مهر
نسخه آزمایشی
1399/08/13

ارزبری بیش از 200 میلیون دلاری انسولین قلمی در سال

ارزبری بیش از 200 میلیون دلاری انسولین قلمی در سال

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه سلیقه بیماران و پزشکان از انسولین ویال به انسولین قلمی تغییر کرده است، گفت: انسولین قلمی در بین داروها بیشترین ارزبری را داشته و سالانه بیش از 200 میلیون دلار برای واردات آن تخصیص داده می‌شود.


به گزارش ایفدانا و به نقل از فارس، دکتر محمدرضا شانه ساز رییس سازمان غذا و دارو اظهار کرد: متاسفانه بخش اعظم انسولین قلمی وارداتی است و در سال های گذشته با پوشش90 درصدی بیمه ای این دارو، بار سنگین ارزی و ریالی به سازمان‌های بیمه‌گر، تحمیل شده است.

 
وی با بیان اینکه سالانه بیش از 200 دلار در شرایط فعلی به واردات انسولین قلمی تخصیص می‌یابد، عنوان کرد: به دلیل اضافه شدن هرساله شمار بیماران و همچنین تغییر الگوی مصرف از ویال به قلم انسولین، شاهد افزایش تقاضا برای مصرف این دارو هستیم و اگر الگوی مصرف تمامی بیمارانی که از نوع ویال انسولین مصرف می‌کنند، به انسولین قلم تغییر پیدا کند، باید سالانه حدود 300 میلیون دلار ارز را به این دارو تخصیص دهیم.
 

رییس سازمان غذا و دارو با تأکید بر  لزوم تلاش مضاعف برای تولید انسولین قلمی در کشور، تصریح کرد:  ابتدای سال جاری، یک شرکت ایرانی تولید انسولین قلمی را شروع کرده و چند شرکت داخلی دیگر آمادگی خود را برای تولید این دارو اعلام کرده‌اند که امیدواریم تا پایان سال 1401 بتوانیم در تولید انسولین قلمی به خودکفایی برسیم./

شناسه خبر : 17768
امتیاز شما برای این خبر: