سه شنبه 06 آبان
نسخه آزمایشی
1399/07/27

کمبود مقطعی انسولین قلمی به دلیل تحریم‌های بانکی/ بزودی؛ عرضه انسولین با کارت ملی

کمبود مقطعی انسولین قلمی به دلیل تحریم‌های بانکی/ بزودی؛ عرضه انسولین با کارت ملی

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه انسولین قلمی یکی از ارزبرترین داروهای وارداتی کشور است، گفت: کمبودهای مقطعی تنها در مورد انسولین قلمی بوده و دلیل آن مشکلات ناشی از تامین ارز و انتقال آن به شرکت های خارجی طرف قرارداد به‌دلیل تحریم های ضد انسانی دشمنان ملت ایران است.

دکتر محمدرضا شانه ساز در گفت و گو با ایفدانا، اظهار کرد: امروز 2 محموله از انواع انسولین قلمی از گمرک ترخیص شده است و طی هفته جاری به نسبت آمار بیماران سراسر کشور بین داروخانه های منتخب توزیع می‌شود. همچنین محموله های بعدی این دارو طی فواصل زمانی وارد کشور خواهد شد.
 
وی دلیل عرضه انسولین قلمی را به صورت سهمیه‌ای مدیریت بهینه توزیع این دارو  عنوان کرد و افزود: بیماران می‌توانند با مراجعه به داروخانه های منتخب انسولین خود را تهیه کنند.
 
معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تحریم، واردات برخی از داروها و تجهیزات پزشکی را با مشکلات عدیده مواجه کرده است و در مقاطعی واردات انسولین با وقفه صورت می‌گیرد، به بیماران توصیه می کنیم با مشورت پزشک خود بجای انسولین قلم از ویال انسولین رگولار و NPH که هیچ تفاوتی با انسولین پن (قلمی) ندارد و به وفور در بازار یافت می شود، استفاده کنند.

 وی عنوان کرد: با توجه به تفاوت فاحش قیمت این دارو در داخل نسبت به سایر کشورهای منطقه،  ان شاءالله در آینده نزدیک این دارو براساس کد ملی بیماران توزیع خواهد شد تا دیگر نگرانی از بابت تهیه آن احساس نکنند.

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو انواع قلم های این دارو تاپایان سال  آینده در داخل تولید و نیاز کشور برطرف خواهد شد./
IMG_1897-(1)


شناسه خبر : 17718
امتیاز شما برای این خبر: