سه شنبه 25 مرداد
نسخه آزمایشی
1399/07/12
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران:

حفاظت از سالمندان بر سلامتی و حقوق بشر میلیون ها سالمند در سراسر جهان تأثیر می گذارد

حفاظت از سالمندان بر سلامتی و حقوق بشر میلیون ها سالمند در سراسر جهان تأثیر می گذارد

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: حفاظت از سالمندان بعنوان یک موضوع اجتماعی جهانی بر سلامتی و حقوق بشر میلیون ها سالمند در سراسر جهان تأثیر می گذارد.

به گزارش ایفدانا به نقل از روز جهانی افراد مسن با  شعار جهانی : " محافظت از افراد مسن در دوران کووید – 19 و پس از آن
روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه ایران- به مناسبت یکم اکتبر برابر با دهم مهرماه سال جاری  روز جهانی بزرگداشت افراد مسن ، دکتر فاطمه فتحی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران  به موضوع حفاظت از سالمندان بعنوان یک موضوع اجتماعی جهانی پرداخت که بر سلامتی و حقوق بشر میلیون ها سالمند در سراسر جهان تأثیر می گذارد.

به مناسبت یکم اکتبر برابر با دهم مهرماه سال جاری  روز جهانی بزرگداشت افراد مسن ، دکتر فاطمه فتحی معاون غذا و دارو اظهار داشت: موضوع حفاظت از سالمندان ، یک موضوع اجتماعی جهانی است که بر سلامتی و حقوق بشر میلیون ها سالمند در سراسر جهان تأثیر می گذارد. در 14 دسامبر 1990 ، مجمع عمومی سازمان ملل متحد طی صدور قطعنامه ای،  1 اکتبر را به عنوان روز جهانی افراد مسن تعیین کرد. بنابراین ، در این روز نمادین ، به مشکلات سالمندان  به عنوان قشر بسیار آسیب پذیر پرداخته می شود.

براساس گزارش  سازمان ملل متحد  ، تخمین زده می شود 66 درصد از افراد در سن 70 سال و بالاتر حداقل یک بیماری زمینه ای داشته باشند  که آنها را در معرض خطر ابتلا به تأثیر شدید کووید – 19  قرار می دهد. بیماری همه گیر کووید – 19 ممکن است استانداردهای زندگی افراد مسن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. اگرچه همه گروههای سنی در معرض خطر  کووید – 19   هستند ، اما افراد مسن ، به دنبال عفونت ، در معرض خطر قابل توجهی از مرگ و میر و بیماری شدید قرار دارند.

دکتر فتحی در ادامه با اشاره به نکات قابل توجه در مصرف دارو در افراد مسن افزود: افراد مسن به علت ابتلا به اغلب بيماري هاي مزمن، اکثراً تحت درمان با داروهایی از چندین گروه متفاوت دارویی هستند و به دليل بروز بيماري هاي متفاوت ناشي از افزايش سن ، قاعدتاً الگوي مصرف و تجويز دارو در این افراد متفاوت خواهد بود. شايع ترين داروهاي مصرفي در گروه سالمندان معمولأ داروهای ضد فشار خون ، داروهای مسكن ،  ضد التهاب مفصلي ، داروهاي قلب وعروق و آرام بخش ها مي باشند.  

وی گفت: سیر طبيعي سن سالمندي و سبک و شیوه زندگي ، نیز دلیلی مستدل بر لزوم  اعمال تغيير در شيوه دارو درماني در این گروه از افراد می باشد. در افراد مسن اغلب نحوه مصرف دارو تحت الشعاع مسائل خاص این رده سنی قرار می گیرد. به طوریکه ممکن است این افراد به دلیل فراموشی، دوز مصرفی را مجدداً  مصرف کنند یا مصرف یک دوز دارو را فراموش نموده و بدیهی است مصرف دوز بالای داروها در صورت فراموشی و مصرف مجدد آنها، می‌ تواند منجر به مسمومیت های دارویی گردد و فراموشی مصرف دارو  هم در روند درمان اختلال ایجاد کنند.
خوددرمانی در افراد سالمند نیز باعث بروز مشکلاتی دراین گروه از بیماران می شود چرا که برای اغلب سالمندان مراجعه به پزشک بنا به دلایل مختلف می تواند دشوار باشد. بنابراین  به توصیه های اطرافیان اقدام به درمان خودسرانه کرده و اقدام به مصرف خودسرانه داروهای مختلف بدون نظارت و مشورت با پزشک یا داروساز می کنند.

افراد سالمند نیز مثل سایر افراد ،  اغلب بر این باور هستند که مصرف گیاهان دارویی و یا داروهای گیاهی هیچ مشکل و عوارضی ندارند لذا آنها را سرخود تهیه و استفاده می کنند اما به دلیل این که این افراد داروهایی دیگری را هم در سبد دارویی خود دارند، بسیاری از داروهای گیاهی می تواند برای آنها مشکل ساز شده و درمان آنها را پیچیده کند.

از طرفی گیاهان دارویی اغلب با داروهای شیمیایی و حتی غذاهای مصرفی، تداخل دارند و موجب تغییراتی در  مکانیسم جذب می ‌شوند. انواع بسیاری از گیاهان دارویی موجب افزایش یا كاهش تاثیر داروهای مصرفی بیمارانی که دارای بیماری های زمینه ای  هستند می ‌شوند و این موضوع قطعاً در سالمندان و بیماران مبتلا به بیماری‌ های مزمن كه همزمان چند دارو استفاده می ‌كنند می ‌تواند  به دردسرهای عدیده ای منجر گردد.

دکتر فتحی در ادامه اظهار داشت: در خصوص داروهای شیمیایی مقادیر داروی موثره و مواد افزودنی کاملا مشخص است  و در صورت رخداد  هر نوع عارضه ای میتوان اظهار نظر علمی کرد و اقدامات درمانی انجام داد اما در صورت مصرف گیاهان دارویی این موضوع صدق نمی کند. متأسفانه مردم بر این باور و عقیده اند که داروهای گیاهی مضر نمی باشند  در صورتیکه  گزارشات زیادی حاکی از آن است که بیماران به‌ علت مصرف داروهای گیاهی و تداخل با سایر داروهای شیمیایی و یا گیاهان دارویی و یا مصرف بیش از حد داروهای گیاهی، به مسمومیت یا نارسایی کبد  و کلیه  مبتلا شده ‌اند.

برخی عطاری‌ ها فاقد مجوز قانونی بوده و اقدام به عرضه گیاهان دارویی و غیردارویی می کنند و بسیاری از گیاهان دارویی عرضه شده در این عطاری ها، استاندارد نیستند و به لحاظ آلودگی‌ های میكروبی،‌ آفات و سموم كشاورزی ، عدم استناد علمی به تاریخ مصرف و تولید و... ، علاوه بر این که استاندارد نیستند و فاقد خواص موثرمی باشند میتوانند در عین حال بسیار مضر و خطرآفرین هم باشند.

لذا لازم است بر کلیه رفتارهای افراد سالمند در حیطه مصرف دارو ، کنترل نظارت کامل داشته باشیم و در صورت نیاز حتمأ با پزشک و داروساز مشاوره صورت گیرد./


منبع: ایرنا

شناسه خبر : 17662
امتیاز شما برای این خبر: