سه شنبه 06 آبان
نسخه آزمایشی
1399/06/06

گزارش اقدامات نیمه نخست سال ۹۹ در حوزه تولید تجهیزات پزشکی

گزارش اقدامات نیمه نخست سال ۹۹  در حوزه تولید تجهیزات پزشکی

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، گزارش شش ماهه اقدامات انجام شده در سال ۱۳۹۹ در راستای حمایت از تولید در سال "جهش تولید" را اعلام کرد.

با گزارش ایفدانا، مهندس سید حسین صفوی مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: با توجه به نام گذاری سال 1399 به نام "جهش تولید" از سوی مقام معظم رهبری و همچنین سیاست های ابلاغی وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو در حمایت از تولید داخل، شاهد رشد ۱۶۰ درصدی تعداد شرکت های تولیدکننده تجهیزات و ملزومات پزشکی نسبت به سال ۱۳۹۷ می باشیم.

 
وی بیان داشت: تعداد تولیدکنندگان فعال حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی که از اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی پروانه ساخت دریافت نموده اند، از 530 شرکت در ابتدای سال 97 به 628 شرکت در ابتدای سال 1398 و در حال حاضر به بیش از 860 شرکت افزایش داشته است و شاهد رشد ۶۰ درصدی در تعداد تولیدکنندگان نسبت به سال۱۳۹۷ می باشیم.
 
مهندس صفوی افزود: افزایش ثبت بیش از 6580 پرونده در سال 1397 در سامانه صدور پروانه ساخت تجهیزات و ملزومات پزشکی برای تولید داخل بابت مواد اولیه و قطعات ساخت به 9730 پرونده، بیانگر هدف گذاری سیاست های کلان وزارت بهداست در راستای جهت دهی و برنامه ریزی حمایت از تولید داخل و جهش تولید است.
 
وی بیان داشت به منظور تحقق جهش تولید فقط در سه ماهه اول امسال تخصیص ارز دولتی برای واردات مواد اولیه تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی ضروری بیش از ۴۴ میلیون دلار بوده است.
 
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی گفت: با بروز بیماری کرونا از ابتدای اسفندماه ۱۳۹۸، صدور مجوز فوری با حداقل اسناد و با رعایت ضوابط فنی و کیفی برای اقلام ضروری مقابله با کرونا به منظور افزایش تولید و تامین نیاز داخلی بطوریکه تعداد تولیدکنندگان اقلام مرتبط با کرونا که پروانه ساخت دریافت کرده اند به میزان ۶۳۰ درصد رشد و افزایش داشته است و در برخی اقلام همانند کیت تشخیص کرونا، پالس اکسی متر انگشتی و تب سنج که تولیدکننده ای نداشتیم، به تولید و حتی صادرات رسیده ایم‌.
 
وی تاکید کرد: حرکت تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی به سمت اقلام با تکنولوژی بالا و فناوری های نوین است که در تولید دستگاه های ماشین بیهوشی، تنفس مصنوعی(ونتیلاتور) و شتابدهنده خطی در درمان بیماران سرطانی شاهد آن هستیم و صادرات ۳۰ میلیون دلاری تجهیزات و ملزومات پزشکی ساخت ایران به پنج قاره دنیا در سال ۱۳۹۸ محقق شد.
 
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی تولید تجهیزات پزشکی مرتبط با کرونا را به شرح زیر اعلام کرد: 
 
ماسک سه لایه/ تعداد تولید کنندگان قبل از شیوع کرونا: 11 / تعداد تولید کنندگان بعد از شیوع کرونا: 77
ماسک سوپاپ دار/ تعداد تولید کنندگان قبل از شیوع کرونا: 0 / تعداد تولید کنندگان بعد از شیوع کرونا: 55
البسه کاورال/ تعداد تولید کنندگان قبل از شیوع کرونا: 2/ تعداد تولید کنندگان بعد از شیوع کرونا: 40
تب سنج مادون قرمز/ تعداد تولید کنندگان قبل از شیوع کرونا: 0/ تعداد تولید کنندگان بعد از شیوع کرونا: 2
پالس اکسی متر انگشتی/ تعداد تولید کنندگان قبل از شیوع کرونا: 0/ تعداد تولید کنندگان بعد از شیوع کرونا: 1
پالس اکسی متر رومیزی/ تعداد تولید کنندگان قبل از شیوع کرونا: 2/ تعداد تولید کنندگان بعد از شیوع کرونا: 2
ونتیلاتور/ تعداد تولید کنندگان قبل از شیوع کرونا: 3/تعداد تولید کنندگان بعد از شیوع کرونا: 3
سی پپ و بای پپ/تعداد تولید کنندگان قبل از شیوع کرونا: 2/ تعداد تولید کنندگان بعد از شیوع کرونا: 2
دستکش معاینه لاتکس و وینیلتعداد تولید کنندگان قبل از شیوع کرونا: 6/ تعداد تولید کنندگان بعد از شیوع کرونا: 7
کیت های تشخیص و تحقیقاتی کرونا به روش های Elisaو Real Time PCR/ تعداد تولید کنندگان قبل از شیوع کرونا: 0 /تعداد تولید کنندگان بعد از شیوع کرونا: 6
کیت استخراج RNA ویروس کرونا/ تعداد تولید کنندگان قبل از شیوع کرونا: 0/ تعداد تولید کنندگان بعد از شیوع کرونا: 4
جـمـع تعداد شرکت های تولید کننده/ تعداد تولید کنندگان قبل از شیوع کرونا: 27/ تعداد تولید کنندگان بعد از شیوع کرونا: 199
 
مهندس صفوی در پایان افزود: به غیر از تعداد شرکت های فوق الذکر، همچنین در حوزه تولید ماسک سه لایه توسط تولیدکنندگان غیرصنعتی/ گروه های جهادی، با ایجاد سامانه خوداظهاری اطلاعات در پورتال اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی imed.ir، تا کنون حدود 950 کارگاه تولیدی ماسک نیز ثبت شده است./

شناسه خبر : 17573
امتیاز شما برای این خبر: