جمعه 24 مرداد
نسخه آزمایشی
1399/05/12

نكاتی در خصوص داروی نیتروفورانتوئین

نكاتی در خصوص داروی نیتروفورانتوئین

کارشناس مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گفت: یکی از داروهایی که برای بعضی از انواع عفونت های ادراری استفاده می شود، نیتروفورانتوئین است.

به گزارش ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، کارشناس مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز اظهار کرد: یکی از داروهایی که برای بعضی از انواع عفونت های ادراری استفاده می شود، نیتروفورانتوئین است.

دکتر پریسا اعتصام با بیان اینکه این دارو همراه با غذا مصرف می شود، افزود: در طول بارداری رده B (با تجویز پزشک مجاز است )است و در دوتا ۴ هفته آخر بارداری ممنوع است، همچنین در طول مصرف دارو از شیر دهی خودداری شود.

وی با اشاره به اینکه این دارو در بچه های زیر یک ماه نباید مصرف شود، تاکید کرد: طول مدت درمان معمولا ۳ تا ۷ روز است که بسته به نظر پزشک و کاربرد پیشگیری، طول درمان ممکن است افزایش یابد.

اعتصام ادامه داد: این دارو می تواند باعث تغییر رنگ ادراربه سیاه ، قهوه ای یا زرد شود، همچنین ممکن است باعث تغییر نتایج تست های گلوگز ادراری نیز شود

این دکتر داروساز گفت: همچنین این دارو در صورت بیماری شدید کلیوی، سابقه یرقان یا بعضی انواع مشکلات کبدی،عدم خروج ادرار یا دفع ادرار کمتر از حد معمول، کم خونی، دیابت، کمبود ویتامین B یا عدم تعادل الکترولیت ها یا بعضی از انواع بیماری های ناتوان کننده نباید به کار رود و حتما این موارد به پزشک اطلاع داده شود.

اعتصام در پایان یادآور شد: چنانچه مصرف کننده دارو کمبود آنزیم G6PD داشته باشد(فاویسم ) این دارو را نباید از این دارو استفاده کند./شناسه خبر : 17493
امتیاز شما برای این خبر: