سه شنبه 01 مهر
نسخه آزمایشی
1399/05/07

رمدسیویر ایرانی در انتظار تائید نهایی/داروی تقلبی با قیمت های نجومی در ناصرخسرو

رمدسیویر ایرانی در انتظار تائید نهایی/داروی تقلبی با قیمت های نجومی در ناصرخسرو

رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه رمدسیویر داروی درمان قطعی کرونا نیست، گفت: نمونه تولید داخل این داروها با قیمت بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان وارد بیمارستان ها می شود.

به گزارش ایفدانا، دکتر محمدرضا شانه‌ساز در ارتباط زنده اینستاگرامی برنامه پیگیری، درباره قیمت گذاری داروهای جدید کرونا، گفت: تمامی داروهای وارداتی کرونا قیمت گذاری شده اند و آن بخشی هم که مربوط به تولید داخل است، در حال قیمت ‌گذاری است و احتمالا از آخر هفته توزیع بیمارستانی آغاز می شود.

وی افزود: از آنجایی که داروهایی مانند فاویپیراویر، کلترا، اسلتامیویر یا همان تامی فلو، تولید داخلی هم دارند، قیمت گرفته‌اند. اکنون داروی رمدسیویر و اکتمرا است که در حال قیمت‌گذاری هستند. خوشبختانه قیمت این داروهای تولید داخلی بسیار بسیار نازل‌تر از انواع وارداتی است.

رمدسیویر ایرانی در انتظار تایید کنترلهای نهایی

وی با بیان اینکه رمدسیویر وارداتی در بازار ناصرخسرو با قیمت های جنایتکارانه عرضه می شد، عنوان کرد:  هر عدد نمونه  وارداتی این دارو که رسمی و قانونی وارد شده بود،  یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است، اما تولید داخلی آن یک چهارم این قیمت و در حد ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود که نوع تولید داخلی آن تا پایان هفته توزیع می شود، این دارو اکنون تولید شده و در فاز پایداری و مراحل آزمایشگاهی است که تایید نهایی را اخذ کند.

معاون وزیربهداشت با تاکید بر اینکه رمدسیویر فقط در بیمارستان ها توزیع می شود، تصریح کرد: متاسفانه برخی از همکاران پزشک که در مطب این داروها را تجویز می کنند، تعجب می کنم که نشان می دهد این افراد احتمالا با اولیه ترین خواص این داروها و ضوابط حاکم بر مصرف و تجویز این داروها آشنا نیستند که آن ها را تجویز می کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر چند هزار عدد از این دارو تولید شده که منتظر کنترل های نهایی و تایید است. باید توجه کرد که هیچ یک از این داروها برای درمان کرونا به عنوان داروهای قطعی تاییدیه نگرفته اند و همه کاندیدا هستند.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: در اوایل شیوع کرونا داروی اسلتامیویر مطرح شد، پس از آن نیز فاویپیراویر و کلترا مطرح شد. از آنجایی که این ویروس اثرات سنگینی در تحریک سیستم ایمنی بدن دارد، بدن را به واکنش های بسیار تهاجمی وادار کرده و این موضوع منجر به التهاب شدید ریه می شود؛ هیچ یک از داروها  تاکنون روی این بیماری اثر قطعی نداشته است،   با این حال ما خود را مکلف می دانیم که آخرین یافته های دنیا را در اختیار مردم قرار دهیم.

قیمت های سرسام آور رمدسیویر تقلبی در ناصرخسرو

شانه‌ساز با بیان اینکه بسیاری از نمونه هایی که در ناصرخسرو عرضه می شوند، داروی اصلی نیستند، اما آن ها را با قیمت های سرسام آور به عنوان داروی کرونا می فروشند، گفت: خانواده بیماران مجبور می شدند که دارایی هایشان را بفروشند تا دارو را تامین کنند. در شرایطی که کادر درمان با ایثارگری خدمت می دهند و عده زیادی از داروسازان ما جان شان را از دست دادند و بیمار شدند، اما عده ای به این صورت رفتار می کنند. در حالی که هنوز این دارو وارد فهرست رسمی نشده، تجویز آن هم کار درستی نیست.
.

وی درباره داروی اکتمرا نیز گفت: اکتمرا داروی گران قیمتی است که تولید داخلی آن وجود دارد و سال ها منتظر ورود به فهرست دارویی بوده است. تعداد محدودی از آن برای مطالعات بالینی و مقایسه آن با نوع داخلی وارد شد و مورد استفاده قرار گرفت. مطمئنم که بخش اعظمی از داروهایی که در بازاری مانند ناصرخسرو عرضه می شود، تقلبی است.

تحقیقات ایران برای تولید واکسن کرونا

رئیس سازمان غذاودارو درباره زمان تولید واکسن کرونا نیز اظهار کرد: ما در ایران جزو چند کشور اول هستیم که در این زمینه فعالیت می کنیم. البته سازمان بهداشت جهانی هم اعلام کرده است که واکسن کرونا زودتر از یکسال آینده وارد بازار نمی شود؛ زیرا رفتار این ویروس بسیار متنوع و متغیر است.

وی افزود: واکسن آنفلوآنزا سال به سال تغییر می کند، اما کرونا آنقدر تغییر رفتار سریعی دارد که ممکن است واکسن یکسال هم دوام نیاورد. امیدواریم ما جزو اولین کشورهایی باشیم که واکسن را عرضه می کنیم، اما فعلا چند گروه دارند بر روی آن کار می کنند.

وی درباره واکسن آکسفورد گفت: آنها مدعی هستند که در فاز سه مطالعات هستند. هنوز هیچکس به مرحله ای که موفق شده باشد واکسن کرونا تولید کند، نرسیده است.

ورود اولین محموله واکسن آنفلوآنزا به کشور از شهریور ماه

شانه ساز درباره واکسن آنفلوآنزا هم گفت: پیش‌بینی خرید واکسن آنفلوآنزا به میزان مورد نیاز انجام شده و خرید حدود هشت تا ۸.۵ میلیون دوز را پیش بینی کرده ایم. بین دو تا دو و نیم میلیون دوز از این واکسن ها برای معاونت بهداشت است که از شهریور ماه وارد کشور می شود.

توزیع انسولین در داروخانه های منتخب

وی درباره وضعیت انسولین قلمی نیز گفت: در حوزه انسولین به طور کلی کمبود نداریم، اما در حوزه انسولین قلمی ارزبری بسیار بالایی دارد. البته ما به میزان سال قبل توزیع کردیم. کمبود آن به این دلیل که در تخصیص ارز وقفه‌ای ایجاد شد، یکی دو هفته اتفاق افتاد. یک مرحله که کمبود ایجاد می شود، چند ماه طول می کشد تا دوباره تنظیم کنیم. اکنون هم انسولین در داروخانه های منتخب توزیع می شود.
 

شناسه خبر : 17487
امتیاز شما برای این خبر: